лекарство рахит, Деавит, рахит при децатаФармацевтичната компания „Софарма" произведе извънредно 50 000 опаковки Деавит, който се прилага при профилактика и лечение на рахит при децата.

Това се наложило заради слух, че медикаментът е спрян. Вносният аналог Вигантол, пък бе изтеглен от аптеките. Мярката бе оповестена от Изпълнителната агенция по лекарствата на 29 септември м.г., като причината бе несъответствие с изискванията за качество. Чуждият препарат още не е върнат към производство.

В същото време търговци на едро поискаха от Министерството на здравеопазването да разреши извънреден внос на нерегистрирано лекарство с витамин Д. Това обаче може да стане само ако у нас липсва аналог. Чак месец след изтеглянето на Вигантола И АЛ съобщи на сайта си, че „съществува терапевтична алтернатива" на чуждия препарат. Но хиляди майки и бащи вече бяха изпаднали в паника как да набавят нужния медикамент на децата си. Истерията достигна своя пик миналата седмица.

Проверка на „Труд" показа, че през 2009 г. „Софарма" е осигурила 64 300 опаковки Деавит, а през 2010-а почти двойно - 110 611. И веднага е увеличила производствения си план след изтеглянето на Вигантола.

„Най-голямата българска фармацевтична компания „Софарма" винаги е реагирала на потребностите на пациентите и е изпълнявала социални функции в моменти, в които на останалите фирми им е икономически неизгодно да произвеждат и внасят необходимите медикаменти", бяха категорични вчера от фирмата. И подчертаха, че никога не са спирали осигуряването на важния Деавит, с който са израснали поколения българи. „А спекулациите, че не се произвежда, в опит да се направи бърза печалба за сметка на българските пациенти чрез извънреден внос на скъпи вносни лекарства, са неуместни", добавиха от българската компания.

„Няма място за паника препаратът на „Софарма" е аналог на изтегления чужд медикамекг", каза пред „Труд" Александър Янков, шеф на ИАЛ. „Но защо месеци наред никой не ни го е обяснил и напомнял", контрираха притеснени родители. „Новите партиди на „Софарма" са достатъчни да покрият търсенето на Деавит за два месеца и в следващите дни ще достигнат до аптеките след заявка от дистрибуторите", добавиха от фармацевтичната компания.

Източник: в. "Дневен Труд"