Българските пациенти ще могат да избират държава - член на ЕС, в която да се лекуват, като заплатят разходите по лечението си и след това потърсят възстановяване на средствата от НЗОК или МЗ в зависимост от пакета дейности, финансиран от съответната институция. Това гласят промени в Закона за здравното осигуряване, публикувани на страницата на здравното ведомство.
Сумата, която ще бъде възстановена на пациента, ще бъде до размера на разходите, които биха били поети у нас за същото лечение, като няма да надхвърля действителните разходи за предоставените здравни услуги в другата държава.
Това не включва дейностите по спешна и неотложна помощ, както и тези, включени в регламентите за координация на системите за социална сигурност, уточнява се в законопроекта. Разходи няма да се Възстановяват и по предоставяне на органи с цел трансплантация, дългосрочни грижи за пациенти с хронични физически или психически увреждания и дейности по имунизационни програми.В наредба на здравния министър пък ще бъдат определени здравните дейности, лекарства и медицински изделия, изискващи предварително разрешение за възстановяване на разходите. В същата наредба ще се определя и редът за даване на разрешението. Касата или здравното ведомство ще отказват предварително разрешение, ако има медицинско становище, според което пациентът ще бъде изложен на риск, който не е медицински обоснован предвид възможната за него полза, или пък ако услугите на избраното лечебно заведение предизвикват „сериозни и конкретни съмнения относно спазването на стандартите и насоките за качество на обслужването и безопасност на пациентите". Разрешение ще се отказва и в случай че лечението може да бъде проведено у нас в рамките на обоснован от медицинска гледна точка срок, пише в документа.
Промените в закона, които се правят в съответствие с Директива 2011/24/ ЕС за упражняване на правата на пациентите при трансгранично здравно обслужване, трябва да влязат в сила от 25 октомври тази година. Zdrave.net
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.