След близо осем години българите най-сетне ще имат електронно здравно досие, в което ще влизат с прост 10-символен код. Остава възможността и за ползването на универсален електронен подпис като „ключ", но м.г. по този начин са извършени само 2000 влизания, съобщи вчера управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК ) д-р Пламен Цеков. Уникалният код ще е от букви и цифри и ще се получава срещу документ за самоличност в запечатан плик в регионалните каси. Процедурата ще е досущ като при вземането на ПИН кода в банката за дебитната или кредитната карта. Вееш българин, независимо дали е осигурен или не, след 15 април т. г. ще може да отиде в своята каса да подаде безплатно заявление за получаване на кода и на мига да се сдобие с него.

НЗОК„Идеята е не само осигурените, а всички граждани да имат достъп до досието си. Така те ще знаят какви дейности се вписват в него, защото има услуги, покривани от НЗОК  и държавата, и за хората без здравни осигуровки", обясниха експерти от касата.

Проектът за изграждането на електронното здравно досие на НЗОК  бе реализиран чрез обществена поръчка за 1 млн. лв. без ДДС и стартира през 2011 г.

За „картона" в електронното пространство ще се влиза през сайта на касата. Той ще съдържа огромен набор от информация, трупана от 2009 г. до сега. Например за алергиите на пациента, за извършените имунизации, диспансеризации, за хоспитализациите, при които примерно са го оперирали или са му били имплантирани медицински изделия (ще се посочва какви). Ще се вписват всички медицински процедури, лабораторни изследвания, изписвани лекарства , издадени болнични листове, епикризи и т.н. Достъп до досието ще има само пациентът и единствено след изричното му позволение в него ще може да влиза примерно личният лекар  или друг специалист.

Досието на децата ще е в това на родителя, направил избора кой да е личният доктор на сина или дъщерята.

Съответно майката или бащата ще имат възможност да гледат информацията на наследниците си до навършването на 18 г. След това достъпът на възрастните ще бъде преустановен, а младежът или девойката ще трябва да отиде в регионалната каса, за да поиска своя уникален код за достъп. Сред най-важните възможности, които предоставя досието, е онлайн изборът на джипи с попълването на един-единствен формуляр.

Друга услуга ще е уведомяването колкото пъти желаем (може и всеки ден) за услугите, които ни се полагат от пакета на НЗОК . Уведомяването ще може да става с имейл безплатно или с платен есемес.

За втория начин обаче болният ще плаща по тарифа, определена с бъдещ договор между НЗОК  и фирмата изпълнител. Уведомяването може да е примерно 2 пъти годишно за задължителния профилактичен преглед, за поставянето на ваксина и за още десетки услуги. Ако поиска, пациентът ще може да изтрие възможността за уведомяване.

Много важно е, че с помощта на досието най-накрая българинът ще науча-

ва за дейности, които лекарите са отчели към НЗОК , а на практика не са му приложили. Просто казано-става дума за надписването на фалшиви диагнози, лекарства , процедури. Ако забележи подобна нередност, пациентът ще трябва да подаде жалба в регионалната каса. Инспекторите й ще направят проверка дали става дума за грешка или за недобросъвестност. „Ако е второто, няма да заплатим за тази неизвършена дейност и ще бъде наложена парична санкция според размера на нарушението", обясни управителят на НЗОК  д-р Цеков.

За да може пациентът да следи онлайн и в реално време какво се вписва в досието му, всички договорни партньори на НЗОК  трябва да започнат да изпращат всеки ден по електронен път отчетите си за свършена работа към нея. Болниците ще започнат да се отчитат всекидневно и онлайн след 1 май т.г. „След това същото ще трябва да правят личните лекари, специалистите, лабораториите, а най-накрая и денталните лекари. За целта обаче се налагат преговори с лекарския съюз, които да накарат белите престилки да изпълняват това задължение", обясни д-р Пламен Цеков.

Последната стъпка е във веригата да се включат и аптеките, за да влязат в сила електронните рецепти. Но до тях няма как да се стигне, ако звената преди това не бъдат въведени в новата схема на работа, подчертаха от НЗОК .

Електронно правителство: Мисията май ще е възможна

Много скоро електронното правителство ще спре да бъде само политически термин, а ще стане реалност дори и в България.

До края на април на държавния портал egov.bg ще заработят 70 услуги, които ще могат да се ползват от гражданите. Десет от тях са държавни, 50 на Столичната община и още 10 на други общини.

Сред тях са промяна на постоянен адрес, справка за платени данъци и осигуровки, издаване на данъчна оценка за недвижим имот, документ за родствени връзки, справки за получени социални помощи и много други. Сред тях е и дори изчисляването на маршрут със столичния градски транспорт. Услугата предоставя информация за минали, текущи и планирани ремонтни дейности на територията на Столичната община, както и други събития като пътни произшествия и обществени прояви, които оказват влияние на пътната обстановка.

В момента сайтът работи в тестов режим, като е възможна заявката за някои от услугите, но само за определен район. Например може да се подаде искане за промяна на постоянен адрес, но само за столичните райони„Слатина" и „Триадица". Или да се поиска данъчна оценка на недвижим имот в... Етрополе.

Върви и реорганизация на сайта, като при официалното стартиране на услугите той ще изглежда по съвсем различен по-удобен за потребителя начин. Това обясниха за „Труд" вчера от пресцентъра на Министерството на транспорта и съобщенията, което е изпълнител на проекта за електронно правителство.

Проектът за електронен портал на административните услуги е на стойност 12 млн. лева. Предвижда се в бъдеще чрез него хората да могат да участват и в публични референдуми.

По 10 000 лв. за болни с мозъчни аневризми

Надзорният съвет на НЗОК  реши за тази година да отпусне по 1G 000 лв. за купуването на скъпоструващи стентове за 50 пациенти с мозъчни аневризми, Досега т. нар. койлове, които се прилагат при модерното вътресъдово лечение на мозъчните кръвоизливи, се поемаха от самите болни. При някои от тях се влагаха консумативи за 40 хил. лв., което бе непосилно за тях. Затова и „Труд" стартира кампания за набирането на средства именно за такива болни. Според лекари около 250 са българите, които годишно се нуждаят от безкръвна операция със скъпите консумативи. „Ако се налага, ще платим за повече от 50 пациенти", каза д-р Пламен Цеков

Симейл или есемес ще може да става известяването на пациента и когато е готов протоколът му за лечение със скъпоструващи лекарства .

Това заяви пред „Труд" управителят на здравната каса д-р Пламен Цеков. Остава обаче проблемът със сроковете, в които сеобработват важните документи. Понякога пациенти чакат по 2-3 месеца, докато се добератдотерапията си, алармираха екипа ни потърпевши.

Близо половин милион болни българи 2 пъти в годината трябва да се сдобиват с протокол, за да се осъществи лечението им със скъпи медикаменти срещу неинсулинозависим диабет , срещу множествена склероза, хронични вирусни хепатити, злокачествени новообразувания на млечната гърда, с хронична бъбречна недостатъчност, бета таласемия, юношески артрит, ендометриоза, мукополизахаридоза и още няколко десетки заболявания.

След като се потвърди диагнозата им, за което също се изискват няколко седмици, стартира процедурата по издаването на протокол. Първо той трябва да се попълни от лекарите от специализирани клиники или отделения в лечебнитезаведения, одобрени от здравната каса. „При мен въпросната комисия от лекари не се събра в продължение на 3 седмици заради празници, отпуски и болнични", коментира пред „Труд" Б. Д. от София, който е на 73 г. с рак на простатата. „Няма как да накараме комисиите да работят по-бързо, те

са на подчинение на болниците. Решение е, ако примерно в рамковия договор със съгласието на лекарския съюз бъдат вписани задължителни срокове, които да започнат да се спазват, а при нарушаването им - да се налагат наказания", каза д-р Пламен

Цеков. „Относно комисиите в лечебните заведения контрол следва да упражняват дирекция„Болнична медицинска помощ" в НЗОК , както и Агенция „Медицински одит", добавиха от касата.

След като се попълни от комисията, протоколът заминава в регионалната каса. Минава още поне една седмица и стига в националната каса. Комисията ; там разглежда протокола и се произнася в рамките на 2 месеца, считано от датата на подаване на документите в РЗОК , ако досега болният не е бил лекуван с изписания медикамент. А при поредно „подновяване" на протокола произнасянето е в рамките на 30 дни.

Заради цялата тази тромавост с писмо до НЗОК  болни пациенти преди дни настояха за скъсяване на протяжните срокове и за строги наказания при неспазването им.

Как да ползваме услугите на egov.bg

Как се работи с портала egov.bg? Потребителят първо трябва да си направи регистрация - въвежда име и парола, която трябва да е дълга поне 8 символа и да се състои от букви и цифри.

Задължително е попълването на електронна поща, защото на нея ще бъде получено съобщение с хипервръзка за активиране на профила. Ако има т.нар. електронен подпис, той може да влиза директно с него.

След подаване на заявка за определена услуга, в която вече се попълват и личните данни, порталът извежда съобщение дали

действието е извършено коректно, или има някаква грешка. Ако заявката е успешна, потребителят получава съобщение за вида на заявената услуга, часа и датата на нейното подаване, както и входящия номер в съответната институция.

Пълната функционалност се получава, когато потребителят се е идентифицирал с електронен подпис. Тогава той може да следи изпълнението на исканите от него услуги, да води комуникация със съответните служби и да изпраща допълнителни документи.

Иде дигитална лична карта

Пълната функционалност на електронния портал за административни услуги става с универсален електронен подпис. Това може да е цифровият сертификат, който и в момента се предлага от различни организации у нас и е валиден за цял свят. На външен вид е като SIM карта и с помощта на флашка с четец се свързва с USB порт на компютъра при ползването на услуга или подаване на документи.

Комплект от карта и четец струват 42-44 лв., а годишният абонамент за услугата е 24 лв. за първата

година и 18 лв. за следващата.

Но проектът за електронно правителство предвижда издаването и на т.нар. електронна лична карта -цифров сертификат, с който гражданите ще се регистрират в портала и ще могат да ползват услугите му. Документът ще е подобен на личната карта, но ще има чип, който ще съдържа сертификата.

Валидността му ще е за срок от 3 години, като цената на издаване ще бъде по-ниска от тази на стандартната лична карта, която струва 28 лева.