Първи съмнения и обвинения за новите търгове за лекарстваИнтереси на силни в бранша дистрибутори на лекарства стоят зад решението на здравното министерство от март тази година медикаментите за тежко болни да се купуват чрез тръжни процедури от болниците. Такова съмнение изрази д-р Стойчо Кацаров, който е член на управителния съвет на Центъра за защита на правата в здравеопазването. Според него имената на тези дистрибутори ще излязат наяве само след няколко месеца.

      Ескалиране на недоволството

      Неправителствената организация остро осъди намерението на министерството да прехвърли на болниците отговорността по доставката на лекарствата за болни от тежки и редки заболявания. Според решението на институцията вече няма да се провежда един, а 22 търга за цената, количеството и доставката на тези медикаменти. Това според председателя на ЦЗПЗ Теодора Захариева ще мултиплицира стария и до болка познат проблем.

      Проблемът Досега съществуваше един търг, който се провеждаше от здравното министерство. Той обаче често биваше оспорван от участниците в него. Това от своя страна водеше до забавяне на лекарствата, недостиг на някои медикаменти и принуждаваше пациентите да прекъсват терапията си. Те пък завеждаха дела срещу министерството. Уж за да реши този проблем, институцията реши да промени процедурата като обеща, че от 2011 г. поетапно тези лекарства ще преминат за финансиране към здравната каса, тоест тръжните процедури ще отпаднат. Вместо това обаче от 1 януари към НЗОК премина само малка част от медикаментите за тежко болни, останалите ще продължават да се доставят по старата процедура, но търговете вече ще се провеждат от болниците, където се лекуват болните. Те са 22 в цялата страна.

      Лекарствата, които вече са прехвърлени към касата, са на стойност 3 млн. лв., докато тези, които ще се купуват от болниците, струват над 60 млн. лв. и са необходими на над 30 хил. болни, обясни д-р Кацаров. Той определи новия механизъм като „безумие", което ще застраши лечението на десетки хиляди пациенти. Според ЦЗПЗ целта на въвеждането на  тази процедура е да се прехвърли вината за недостига на медикаменти към болниците.

      „Положението ще стане още по-лошо отсега, защото търговете ще са повече, ще бъдат оспорвани и ще се получи пълен хаос", казва Теодора Захариева. Според нея и останалите членове на организацията здравното министерство няма никакво правно основание да прави подобни промени. То няма да може да контролира търговете и ще се получи така, че за едно и също лекарство институцията ще трябва да плаща различни суми в различните болници.

      Защитата

      В същото време от здравното министерство твърдят, че целта на промяната е да се осигури по-бърз и гъвкав достъп на пациентите до тези медикаменти. От институцията обясниха, че осигуряването на лекарствата за тежко болни чрез централизиран търг от МЗ крие редица недостатъци и съмнения за непрозрачност и корупционни практики. „Тези продукти в целия ЕС се прилагат и отпускат в болниците и се осигуряват чрез търгове, провеждани от съответните лечебни заведения", се казва още в официалното становище на министерството. В същото време от ЦЗПЗ твърдят, че чрез децентрализиране на търговете корупционните практики ще се засилят. „Подобни процедури отдавна не се провеждат в останалите европейски страни", казва д-р Стойчо Кацаров. Той твърди, че това е възможно най-лошият модел. Най-справедливият според него е преминаването на всички лекарства за тежко болни към НЗОК. От министерството обаче контрират, че тези лекарства не може да се прехвърлят към медикаментите за домашно лечение на здравната каса, защото повечето от тях се прилагат в болнични условия. Когато преминат към НЗОК, те може да бъдат финансирани чрез клинични пътеки. Това обаче нямало как да стане изведнъж.

      Истината ще проличи през пролетта.

Източник в. "Пари"