Продажбите на хранителни добавки в аптеките в България растат с по-бързи темпове от тези на лекарствата, става ясно от данните на световната анализаторска компания IMS Health за 2012 г.
Докато ръстът на медикаментите е малко под 6%, то добавките бележат 7.7% увеличение в стойност спрямо предишната година. За сравнение обаче добавките все още са пазар за 184.2 млн. лв., докато лекарственият е 10 пъти по-голям - около 1.8 млрд. лв.
В сферата на хранителните добавки се конкурират около 300 фирми - големи производители и вносители, и малки фирми, които разпространяват един-два продукта. Общо регистрираните добавки са над 3000, като всяка година на пазара влизат нови, а „животът" на една добавка е от една до три години. Онези, които успеят да надживеят модата, обикновено са добавки на големи фармацевтични компании, които успяват да гарантират качество и ефект и да ги наложат на пазара.Увеличените продажби на продукти от групата на витамините или такива, които подобряват тонуса, са признак за края на кризата във фармацевтичния сектор и наред с козметиката са сред артикулите, които подпомагат изключително много аптеките да се справят със спадащите печалби от лекарства. През последните години фармацевтите работят с нулева или минимална печалба при продажбата на медикаменти и компенсират това с останалите продукти.
Без спирачки в цената
За разлика от лекарствата, които са строго регулирани от държавата, никой не контролира цените на добавките и те се продават като бързооборотна стока. От миналата година поглед върху регистрацията и съдържанието им вече няма здравното, а земеделското министерство. Така, за да се регистрира самото лекарство и неговата цена, производителят трябва да подаде множество документи, които да докажат как точно се произвежда то, цената му да се сравни с тази в останалите европейски страни. Добавките са на уведомителен режим - производителят или вносителят подава заявление с етикета и съдържанието им в едно от 28-те регионални подразделения на агенцията по храните и може да продава в цялата страна. Цената на продукта се определя от производителя. „Така, докато при лекарствата има силна ценова регулация и ерозия, единствено пазарът регулира колко да струват добавките. Причина за ръста им през миналата година освен това е, че навлизат нови, качествени и високоценово позиционирани продукти", коментира д-р Кунчо Трифонов, регионален мениджър на IMS Health.
Все по-големи
Лидери в продажбите в България по данни на IMS Health са големи компании с богато портфолио добавки. По думите на д-р
Трифонов причина за това е, че потребителите търсят гарантирано качество, природни продукти, сер-тифицирано производство и да няма химически оцветители или остатъци от генномодифицирани организми.
„За разлика от пациентите, които ползват лекарства, предписани от лекарите, при добавките се оформи един сегмент от клиенти с много високо лично потребителско съзнание - те знаят какво искат, имат високи критерии, грижат се за своето здраве и разчитат на себе си и за информацията за продуктите, които ползват. Те движат пазара и купуват най-новото и естествено най-скъпото", коментира Трифонов.
Вероятно това е и причината в челните позиции в сектора да са компании с голямо портфолио, които произвеждат добавките си във фармацевтични заводи по стандартите за лекарства (т.нар. добра производствена практика).
Лидерите
Първа по пазарен дял е чешката компания Walmark, която има ръст над пазарния и портфолио от 80 добавки в най-различни категории.
„Причината за увеличените продажби е, че ние сме познати на пазара, всяка година имаме нови продукти и внасяме допълнителна стойност в досегашните, вече познати такива. Заради широкото портфолио и новите си продукти ние представляваме около 10% от целия пазар и следващите в класацията са с няколко пъти по-малък дял от нас", коментира Десислава Райчинова, генерален мениджър на Walmark за България. По думите й с голям принос за нарастването през миналата година са продуктите за стави, детските мултивитамини, новият тип витамини, които се дъвчат, и продуктите за отделителната система. „Нашата цел е не само новите продукти да растат, но макар и с по-малък процент да се увеличават и продажбите на досегашните ни добавки
развиваме самия бранд с допълнителни иновации, с нови съставки, с комуникация", допълва Райчинова.
На второ място по пазарен дял в сектора е Actavis, която има най-широко портфолио от лекарства, продукти без рецепта и хранителни добавки. В сегмента лекарства без рецепта и хранителни добавки компанията има 73 продукта.
На трето място по продажби е френската Boiron, чиито хомеопатични лекарства попадат в категорията продукти без рецепта. Фирмата бележи ръст над пазарния. В останалите европейски държави с традиция в това лечение основната част от пазара са индивидуално изписаните след преглед от лекари монопрепарати
продукти с една съставка. Комбинираните масови хомеопатични препарати с няколко съставки заемат много малка част от продажбите, защото не са индивидуално лечение.
В България е обратното -монопрепаратите заемат около 35% пазарен дял, а комбинираните продукти - 65%. Сред 10-те най-търсени лекарства без рецепта в България за пореден път е такъв комбиниран хомеопатичен продукт срещу настинка, а през 2012 г. ръст в пъти над пазарния бележи хомеопатичен гел за стави.
„Без да твърдим, че може да излекува всичко, хомеопатията има своето солидно място както на пазара, така и в лекарската практика. В момента в България има регистрирани 500 монопрепарата, които се изписват индивидуално от около 700 активно работещи лекари. Курсове по дисциплината са преминали общо 2000 лекари", коментира Драгомир Грудев, генерален мениджър на Boiron за България.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.