Къде са отишли онези близо 10 млн. лв., които МЗ и НЗОК са раздали под формата на допълнително материално стимулиране за 2011 г.? Половината от въпроса вече намери своя отговор и той доведе до оставката на управителя на касата д-р Нели Нешева. Втората му част обаче все още остава без отговор – за онези 5,2 млн. лв., разпределени от здравното министерство.
5 236 404 лв. са разпределени между 15 451 души в системата на МЗ, съобщиха във вторник от МЗ и добавиха, че над 90% от тези служители не са чиновници, а работят в Спешна помощ, Регионалните здравни инспекции, домовете за деца, психиатричните болници и кръвните центрове. Министърът д-р Стефан Константинов пък заяви, че ако зависело от него би дал и повече за заетите в спешната помощ.
Всичко това звучи много хубаво, но доколко е истина?
„На нашия център нито една стотинка не е изплащана като бонус на нито един служител”, заяви пред Zdrave.net д-р Иван Стойнов, директор на ЦСМП в Пловдив.
Нито стотинка допълнително материално стимулиране не са получили и работещите в спешния център във Видин, съобщи шефът му д-р Станислав Поломски. Видинският център е единственият с пълен щат в страната и не е спестил пари от заплати, които да преразпредели между служителите си, допълни той. Д-р Поломски призна, че се е наложило министерството да покрие някои разходи на центъра, за които парите не достигали, но допълнително материално стимулиране над заплатите на служителите не е имало.
В ЦСМП Варна са успели да изплатят около 16-17 лв. на човек под формата на допълнително материално стимулиране. Парите са от икономисани 7074 лв. от фонд работна заплата, натрупани от незаети работни места, обясни шефката на центъра д-р Мая Рашева. Тя допълни, че парите са разпределени пропорционално на всички служители. „От санитари до мен. И аз толкова получих”, каза д-р Рашева и добави, че макар и малка, сумата все пак е „нещичко”, защото допълнителни пари отдавна не са раздавани.
Допълнителни бонуси не са получавани и в Държавната психиатрична болница в с. Карвуна, Добричко. „Имахме писмо от МЗ с препоръка ако имаме остатък от фонд работна заплата от незаети длъжности, да ги разпределим. Но това беше много малка сума при нас – някъде към 500, 600, 700 лв. общо”, обясни директорът на лечебното заведение д-р Нягол Няголов.
„Не сме получавали бонуси, макар че имаме незаети бройки. Нали имаше такава заповед на министъра на финансите, доколкото ми е известно, и просто не сме посмели да дадем такива бонуси. Разполагаме с някакви средства от икономии, но след като нямаме разрешение да ги раздаваме, не сме раздавали”, каза пред Zdrave.net д-р Цанко Цанков, директор на психиатричната болница в Севлиево.
В Дома за медико-социални грижи във Враца са си раздали около 90% от работната заплата под формата на допълнително материално стимулиране, каза директорът на дома д-р Ваклина Илиева. Парите са икономисани от фонд работна заплата и са раздадени с разрешение на здравното министерство.
Около 30 лв. на човек над заплатата са получили за 2011 г. служителите на ДМСГД в Бургас. Според шефката на дома д-р Пепа Ралчева, ръководството е водило стриктна бюджетна политика, а в резултат министерството позволило да се разпределят между служителите икономисаните пари в края на годината.
От думите на произволно избрани директори на структури в системата на МЗ излиза, че служителите им или не са получавали, или са получили нищожни средства, икономисани през годината. Всички те са далеч от цитираните от МЗ средно по 339 лв. на човек в системата на здравното министерство.
Къде тогава са 5-те милиона?
В справката на здравното министерство, подписана лично от министъра д-р Стефан Константинов, се изброяват нормативните основания за разпределяне на средствата. Надяваме се от тях да получим яснота къде са отишли парите.
В МЗ служителите са получили допълнително материално стимулиране на основание чл. 22, ал. 2, т.5 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, пише в справката. Този текст указва, че служителите на МЗ могат да получават под формата на ДМС до 25% от приходите от такси за становища на Комисията по етика и за подадени заявления за включване на лекарства в позитивния списък. Следващото посочено правно основание според справката е чл. 260, ал. 4, каквато в лекарствения закон няма. След това министърът се позовава на чл. 262, ал. 7 от същия закон, който гласи: „Националната здравноосигурителна каса заплаща лекарствените продукти по ал. 5, т. 1 при условията и по реда на наредбата по чл. 45, ал. 8 от Закона за здравното осигуряване”. Не става ясно какво общо има този текст с допълнителното материално стимулиране, но със сигурност не става въпрос за пари, отишли в спешните центрове, психиатричните болници и детските домове.
Чл. 24, ал. 2, т.2 от Закона за здравето е следващото основание, въз основа на което са раздавали бонуси. Той гласи, че до 40% от собствените приходи на националните центрове по проблемите на общественото здраве могат да се разпределят за ДМС на работещите в съответния център. Следва чл. 116е, т. 4, според който до 25% от приходите от глоби и санкции на ИАМО могат да се разпределят като ДМС на служителите от агенцията.
След това в справката на министъра се цитира Закон за кръвта, кръводаряването и кръвните продукти, какъвто в правния мир няма. Наименованието му е Закон за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането. От МЗ се позовават се на чл. 5, ал. неизвестна, т. 2 от съответния закон. Вероятно става въпрос за ал 7, т. 2, където се указва, че до 40 на сто от приходите на центровете за трансфузионна хематология могат да отиват за материално стимулиране на служителите на съответния център.
Въз основа на тези текстове са разпределени 2 731 786 лв., твърди министерството.
Остават другите 2 504 832 лв.
Първото правно основание за разпределянето им е чл. 67, ал. 3, т. 6 от Закона за държавния служител. Този текст постановява възможността да се определят допълнителни възнаграждения на държавни служители за постигнати резултати, и очевидно не се отнася за работещите в Спешната помощ. После се посочва чл. 88 от същия закон, който регламентира възможността държавните служители да получават награди и отличия за образцово изпълнение на служебните си задължения.
Накрая в справката си министърът посочва Постановление 67 на Министерски съвет от 2010 г. за заплатите в бюджетните организации и дейности, където ал. 4 гласи, че „икономията на разходите за заплати може да се използва текущо или с натрупване само за изплащането на парични и/или предметни награди и допълнителни възнаграждения за постигнати резултати в съответствие с действащата нормативна уредба”. Най-вероятно въз основа именно на този текст са разпределени икономисаните през годината средства в някои от спешните центрове, психиатричните болници и детските домове. Те обаче изглежда са доста малък дял от 5-те милиона, раздадени в системата на министерството.
Е, как на фона на всичко това да вярваме на твърденията на МЗ, че парите не са отишли при чиновниците?
Разбира се, между толкова закони и алинеи е възможно и да грешим. Може би не сме доразбрали, може би си правим погрешни изводи.
Единственият начин да бъдем убедени в обратното обаче е с информация. Начинът е МЗ да предостави ясна справка, с която да разбие съмненията – в кои структури по колко пари са раздадени. И това категорично не са „лични данни”.
В противен случай усещането за двоен стандарт натежава.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.