На 9.01.2012 на редовно заседание правителството е одобрило приемането на обемите и цените на медицинската помощ по Закона за здравното осигуряване за 2013.

Това съобщи правителствената информационна служба. Това се наложи, тъй като до края на месец декември 2012 г. не беше постигната договореност между НЗОК и БЛС. В такъв случай нормативната уредба предвижда обемите и цените на медицинските дейности да се приемат от Министерския съвет, като се реализира процедурата по чл. 55д, ал. 9 от ЗЗО.
 
„Одобрените обеми и цени съдържат измерими с изтеклата календарна година параметри за реализираните дейности, които са изготвени въз основа на анализ на реализираната и заплатена през 2012 г. от НЗОК медицинска дейност”, се казва в съобщението на пресслужбата на правителството. От там допълват, че предлаганите обеми и цени обхващат и видовете дейности, които по силата на Закона за бюджета на НЗОК за 2013 г. преминават за финансиране от Министерството на здравеопазването към НЗОК. Такива са дейностите по асистирана репродукция, интензивно лечение, комплексно диспансерно наблюдение на пациенти с кожно-венерически и психични заболявания, нуклеарномедицински компютър - томографски образни изследвания и др.
блс, нзок
 
Пред БНР председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов заяви, че лекарската съсловна организация не е информирана официално какво е приело правителството днес, но доколкото му е известно приетите цени и обеми не са онези, които са били договорени с БЛС, с изключение на тези за първичната извънболнична помощ.
 
„Това, което прави Министерски съвет в момента, е поредното закононарушение, тъй като ние с НЗОК се договорихме за определени цени и обеми, и веднага след събора те с ново решение на Надзорния съвет, в което БЛС като преговорна страна не е участвал, предложиха да подпишем предложени от тях цени – т.е. тези, които са приети от Министерски съвет”, обясни д-р Райчинов.
 
„Странна е и позицията на синдикатите в този случай, тъй като те подписаха браншовия договор, в който се предвиждаше 5% увеличение на цените на дейностите, а след това са пледирали, че едва ли не лекарите трябва да бъдат наказани и да останат старите цени”, допълни той.
 
Председателят на БЛС прогнозира трудна година за здравната система. „Единственото, което мога да кажа, особено на младите лекари, е да учат много здраво, много добре да се подготвят и да учат чужди езици. Европа има нужда от 2 млн. лекари, България обаче изглежда няма нужда”, каза още д-р Цветан Райчинов.