Пациентските организации влязоха в спор по отношение на това дали държавата трябва да ги финансира или не. Това стана по време на дискусия в Народното събрание, посветена на правата на пациентите. Най-напред Пенка Георгиева от „Заедно с теб” каза, че е категорично против това държавата да финансира пациентските организации.
„Считаме, че отделянето на публични средства от бюджета на Министерство на здравеопазването ще донесе повече негативизъм и от една зависимост от фармацевтичните компании ще преминем към друга, опирайки се на опита на други пациентски организации от Централна и Източна Европа, които неотдавна споделиха свой негативен опит на европейски форум. Движението на пациентските организации не е бизнес, а кауза и не виждаме основателна причина за това финансиране. Отделянето на средства от оскъдния бюджет на Министерство на здравеопазването за офиси за пациентските организации според нас е неморално и със съмнителен бъдещ ефект”, заяви тя. Георгиева добави, че според нея е неморално пациентските организации да седят зад бюра, закупени от държавата, за да събират средства за деца с увреждания, докато държавата не може да осигури лечението на тези деца, поради липса на пари. Ето защо от „Заедно с теб” предлагат МЗ вместо да им дава пари, да закупи една линейка или да се осигури качествено лечение на група деца.
Предложението на Пенка Георгиева бе репликирано от председателя на Българска асоциация за закрила на пациентите Пламен Таушанов. Според него ако държавата не финансира пациентските организации, това ще ги принуди да взимат пари от фармацевтичните компании.
По темата с финансирането се изказа и председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Борислав Миланов. Той най-напред отбеляза, че смята да предложи на депутатите в парламента да бъде изготвен проект за закон за пациентите организации. Според него трябва да се знае колко са на брой, какви са техните задължения, кого представляват, какви отговорности имат пред самите пациенти и след това да имат претенции за финансиране. След това д-р Миланов отбеляза, че в продължение на 15 години всички пациентски организации са игнорирали над 1 млн. българи от сега съществуващата здравноосигурителна система. Той уточни, че говори за възрастните над 65 години, които са тотално обеззъбени.
„Аз се възмутих преди две години, когато единственият им въпрос в комисията по здравеопазване беше къде са нашите 10 млн. лв. Така че ако има такова финансиране, ние като съсловни организации, създадени със закон, които не се финансираме по никакъв начин, освен с членски внос, а сме ангажирани с това да провеждаме продължаващото медицинско обучение на лекарите по дентална медицина, ние ще имаме също претенции за адекватно финансиране, за да може да реализираме тази наша дейност”, заяви д-р Миланов.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.