Производители и дистрибутори са сигурни, че медикаменти ще има
Четири пациентски организации вчера се отметнаха от исканията си лекарствата срещу рак да не се осигуряват от Министерството на здравеопазването.
През цялата 2010 г. те се бориха ведомството да спре да се занимава „с несвойствена" дейност, каквато са търговете, защото това била работа на здравната каса. И постигнаха своето - част от лекарствата вече се осигуряват от нея, а друга - чрез 83 търга в 22 лечебни заведения в цялата страна. Внезапно обаче вчера поискаха болниците да не обявяват конкурси, а да се върне старата система.
По-добре един търг в Министерството на здравеопазването, отколкото 83, защото така проблемите се умножават по 83, заявиха вчера пациентските организации.
Искането им бе изненадващо - досега те не бяха действали задружно, даже се атакуваха една друга, защото имаха претенции коя е по-национално представителна. Единството им веднага породи съмнения, че някой ги подтиква да защитават такава теза. На въпрос на „Труд" дали зад искането търговете да се върнат в министерството, не стоят интересите на големи чужди фармацевтични компании, които искат запазване на статуквото - победителят да бъде посочван от една-единствена комисия, пациентските организации отрекоха.
„За да няма проблеми с провеждането на тръжните процедури, сме в постоянен диалог с болниците", казаха от МЗ. Там са свикали работни фупи с представители от всички заинтересовани страни, които да изготвят тоталното плащане на онколекарствата от касата от 2012-а. „Приветстваме усилията на МЗ да прехвърли несвойствените си търговски функции към лечебните заведения и да се занимава с основната си дейност - здравна политика". заяви Росен Казаков, изпълнителен директор на Българската генерична фармацевтична асоциация БГфарма. Той припомни, че при съвместната работа с МЗ и болниците досега не е имало проблеми при производството и доставката на всички необходими животоспасяващи лекарства срещу ракови и бъбречни заболявания. „И няма предпоставки за проблеми с наличността и лечението с генерични медикаменти". добави Казаков.
„Изразяваме финансова и логистична готовност да доставяме необходимите количества онколекарства, които болниците заявят в предстоящите тръжни процедури", коментира пред „Труд" и Димитър Димитров, шеф на УС на асоциацията на търговците на едро с лекарства (тя доставя 65% от медикаментите, плащани от МЗ и от касата).
Източник: в. "Дневен Труд"
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.