69 от лекарствата за рак, редки болести и трансплантирани пациенти, които от 1 март вече се поемат от здравната каса, ще се доплащаЗа 69 от лекарствата за рак, редки болести и трансплантирани пациенти, които от 1 март вече се поемат от здравната каса, ще се доплаща, сочи справка на "Сега" в позитивния лекарствен списък, по който НЗОК плаща медикаменти. Напълно безплатни обаче остават 47 препарата.

      По закон здравната каса плаща изцяло само за най-евтините препарати от даден вид лекарство. Ако обаче то се произвежда от повече фирми и в позитивния списък е включена повече от една търговска марка, касата не може да плаща за всички тях, освен ако цените им не са еднакви. Така от новите препарати 69 са оказват с доплащане. Няма обаче вид медикамент, който да не е поет изцяло от НЗОК, т.е. за пациентите по принцип има вариант, при който да не си доплащат. Най-сериозният копеймънт е при хормоналните препарати за рак на гърдата и простатата - там има медикаменти, от чиято цена касата не поема 170-190 лв. Има обаче и такива, при които доплащането е 2-5 лв. Допълнителни 100 лв. ще трябва да дават и някои хора с присадени органи, ако не искат да минат на по-евтин препарат. Над 100 лв. достига копеймънтът и при медикаменти за хемофилия. Засега обаче няколко от препаратите за рак и редки болести дори не се внасят у нас, въпреки че имат регистрация.

      Според Стойчо Кацаров от центъра за защита правата в здравеопазването обаче и това доплащане е облекчение за пациентите. Досега тези лекарства се поемаха от Министерството на здравеопазването при централизиран търг, при който обикновено печели медикаментът с най-ниска цена. "Ако искаше друга търговска марка, болният трябваше да плаща пълната й цена, а сега все пак НЗОК поема голяма част от стойността и за пациента остава по-ниско доплащане", обясни той. Има обаче и сигнали от пациенти, които досега са получавали препарата си изцяло без пари, а тепърва ще трябва или да го сменят, или да започнат да доплащат.

      Освен това все още не всички пациенти са успели да се сдобият с протоколите, които им осигуряват медикаментите. Те трябва да се издадат от лекуващите им лекари. Здравната каса обаче забави указанията на какви критерии трябва да отговарят болните, за да получат лекарства, а и самите медици още не са напълно наясно с новия ред за отпускане на препаратите.

      По повод опасенията, че твърде малко аптеки биха работили с новите лекарства, от касата съобщиха, че 809 аптеки са заявили готовност да отпускат лекарства за рак, 654 ще работят с препарати за поддържащо лечение на трансплантирани пациенти, а 651 ще осигуряват медикаменти за редки болести.

Източник: в. "Сега"