от пресатаИ днес пресата се спира на новата регистрационна система, която заработи от началото на месеца във всички болници в страната. „24 часа“ пише: „За болниците купуването на електронни четящи устройства за лични карти е сериозен и излишен разход, твърдят болнични ръководства. В национален мащаб били похарчени от порядъка на 4 млн. лв. Големите болници купуват по един четец за регистратурата и за всяка клиника или отделение с цена около 800 лв.“
 
 
Изданието цитира зам.-директора на университетската болница „Св. Иван Рилски“ д-р Мариета Райкова, според която след известно време ще се види, че броят на мъртвите души в системата не е толкова голям, колкото се смята. „Болниците се пълнят с реални пациенти, а дали те отговарят на условията за хоспитализация, регистрационната система не може да определи. Губещи от новата система ще се окажат болниците, тъй като опитът показва, че при изписване много пациенти си тръгват, преди да е довършена обработката на документите им. Това означава, че при дехоспитализация личните им карти няма да могат да бъдат чекирани в четящите устройства и болниците ще губят парите по клиничните пътеки за тях. Спорно е доколко болниците имат право да задържат личните документи на пациентите при постъпване, за да е сигурно, че и при изписване ще минат през четците“, пише още вестникът.
 
Друга публикация във вестника се спира на проблема със спрян медикамент и липса на негов заместител. „90 000 болни останаха без терапия, след като бе спрян известният медикамент ривотрил, изписван при епилепсия и при невротични състояния като пристъпи на паника“, четем в изданието. „Изпълнителната агенция по лекарствата съобщи още в края на януари, че производителят на ривотрил е заявил прекратяване на разрешението за употреба в България. Тогава бе съобщено, че на пазара няма генеричен медикамент със същата съставка - клоназепам. В процедура е обаче регистрацията на такова лекарство, която продължи около месец. През март бе съобщено, че генеричният препарат има вече регистрация и ще се продава с името клонарекс. След това започна процедурата по ценообразуване в Националния съвет по цени и реимбурсиране.
 
Клонарекс има цена поне от 2 седмици, няма административни пречки да не се предлага в аптеките, каза вчера проф. Николай Данчев, шеф на съвета по цени.
 
Към момента обаче клонарекс не е в аптеките и хората са без алтернатива вече 2 месеца, съобщиха пациентски организации“, допълва публикацията.
 
Вестникът припомня, че оригиналният медикамент бе спрян заради неизгодно ниска за компанията производител цена. От материала става ясно още, че никой от българска страна не е търсил компанията за преразглеждане на решението й.
 
„Земя“ цитира публикация на сайта mediapool.bg за ВМА. „Частна фирма на известен бизнесмен с години е доставяла храна, мила прозорци и чистила Военномедицинска академия по "златен" ценоразпис, установиха одити на Министерството на отбраната от 2008 година насам, предоставени на Медиапул по Закона за достъп до обществена информация. Една от основните критики на одиторите е, че договорите се сключват, без да са финансово обезпечени, т. е. макар болницата да няма пари, сключва договори за милиони за услуги при доста завишени цени, коментира Медиапул. Една от фирмите е "Сейл комерс" на бизнесмена Александър Найденов, който е собственик и на "Олинеза". От 2003 до 2014 г. "Сейл комерс" печели всички обществени поръчки за хранене на ВМА. Договорът за хранене за 2013 г. е за 6,8 млн. лв. като един храноден е на стойност 9,67 лв. Именно договорът за хранене на ВМА беше цитиран наскоро от военния министър Николай Ненчев като един от неизгодните, като направи съпоставка, че последно порционът във ВМА е бил 14 лв. на ден срещу 3,50 в "Пирогов". Фирмата на Найденов получава и договор за спомагателни болнични услуги - да чисти прозорците на болницата. Одиторите обаче установяват, че цените на "Сейл комерс", съпоставени с тези на друга фирма, извършвала същата услуга за ВМА, са четири пъти по-високи. Друг одит от 2012 г. разкрива, че болницата сключва договор със "Сейл Комерс" и за почистване и санитарни услуги. Договорът е сключен през 2010 г. за четири години и е на обща стойност 14,7 млн. лв. Одиторите посочват, че санитарите, осигурени от фирмата, са с ниска квалификация и без професионален опит и за отделните болници в структурата на ВМА в страната разходът за един санитар средномесечно е 1048 лева“, четем в ежедневника.
 
„Новинар“ информира, че ръководството на агенцията по трансплантация иска да се създаде регистър с потенциални донори на органи. „Имаме предложение за допълване на закона с регистър за желаещи да дарят органите си след смъртта“, уточни изпълнителният директор на агенцията д-р Марияна Симеонова при представянето на проект за повишаване на квалификацията на служителите в институцията.
 
По думите й практиката от други европейски държави показва, че има хора, които лично искат да заявят, че имат желание да станат донори и да спасят човешки живот, ако претърпят фатален инцидент или изпаднат в мозъчна смърт. Справка със сайта на Изпълнителната агенция по трансплантации сочи, че у нас броят на хората, които приживе са изразили несъгласие да дарят органите си, е 2766“, пише вестникът.