МедикаментиЗа да бъде включен в Позитивния списък, всеки нов оригинален медикамент задължително трябва да бъде придружен с оценъчен доклад за оценка на здравната технология. Това гласят промени в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, публикувани на страницата на МЗ за обществено обсъждане.

В добавка, на всеки три години от включването на дадено лекарство в ПЛС ще му се прави нова оценка. Идеята е да бъдат проследени доказателствата за ефикасност, терапевтична ефективност и безопасност, гласят мотивите към проекта.

С промените се предвижда и допълнителен механизъм за изключване на лекарствен продукт от Позитивния списък. Това ще става при няколко условия, сред които касата да не е извършвала заплащане за период от шест месеца за дадено лекарство, както и ако за същия период от време НЗОК е заплатила за съответния лекарствен продукт по-малко от 3% от общата стойност на лекарствените продукти в съответната група на ПЛС.

В проекта е включена и мярка със социален ефект – за всяко лекарство от Позитивния списък пациентът ще доплаща не повече от 50% от стойността на най-евтиния в група медикамент. „По този начин ще се гарантира, че дори на пациента да бъде предписан най-скъпият продукт в групата, то той няма да доплаща повече от 50% отколкото би доплатил за най-евтиния продукт (референтния продукт). Същевременно тази промяна няма да се отрази върху цените на лекарствените продукти, които се използват при външното ценово рефериране и следователно няма да предизвика оттегляне от пазара на продукти“, се посочва в мотивите.