Цели за здраве 2020 Изненадващо членовете на парламентарната здравна комисия от опозицията одобриха концепцията на Министерството на здравеопазването "Цели за здраве 2020". Тя бе представена на днешното заседание на комисията от министъра на здравеопазването д-р Петър Москов. След като той приключи със своята презентация най-напред депутатът от БСП д-р Емил Райнов отбеляза, че голяма част от текста лежи на основите на документи, изготвени от правителствата на Сергей Станишев и Пламен Орешарски. Д-р Тунчер Кърджалиев от ДПС пък заяви: „Все едно сте имали в предвид нашата партийна програма”. Той добави, че му е харесало почти всичко от концепцията. В отговор д-р Москов каза, че не очаквал, че изготвеният от неговия екип документ ще е предмет на такава ревност от страна на опозицията. Той благодари на депутатите за това, че са преодолели политическата си пристрастност, за да подкрепят конструктивни идеи.
 
 
В концепцията „Цели за здраве 2020” са дадени предложения как да бъдат преодолени негативните демографски показатели, по които в момента България е на последно място в Европа. Статистиката сочи, е от 1990 г. имаме ниска раждаемост и повишаваща се смъртност от някои сериозни социалнозначими заболявания. Данните сочат, че 65% от смъртните случаи са в резултат на сърдечносъдови и съдово-мозъчни заболявания, 17,5% - от туморни, а останалите от болести на храносмилателната  и дихателната система. В момента смъртността от съдово-мозъчна болест е около 3 пъти по-голяма от средните нива за Европа, от детската смъртност също е два пъти по-висока.
 
Д-р Москов отбеляза, че през 2013 г. са починали 18 000 души в трудоспособна възраст, като само това е нанесло щети на нашия БВП за над 100 млн. лв. Освен това се оказва, че всяка година държавата плаща все повече пари за здраве, без това да влияе особено на демографските показатели. Гражданите също вадят от джоба си все повече средства. По думите му, решението е в прегрупирането на ресурсите за преодоляване на зловещата статистика. Той посочи, че една от тези мерки е именно отделянето на основен и допълнителен пакет на здравното осигуряване . В базовия пакет ще бъде съсредоточена профилактиката и лечението на въпросните заболявания, които водят до снижаване на демографските ни показатели. Планира се разширяването на обхвата на първичната помощ, увеличаване на дейностите извън болниците и др.
 
По отношение на лекарствената политика се предвижда осигуряването на  качество, безопасност и достъпност на медикаментите, създаването на фармако-терапевтични ръководства, въвеждането на електронна платформа, реимбурсирането по заболявания, генерична политика и др.
 
При болничната помощ се предвижда въвеждането на задължителна национална здравна карта, задължителни акредитации на лечебните заведения и др.
 
Планира се също така въвеждането на система за заплащане според постигнатите резултати. По думите на д-р Москов в момента, когато се плаща за количество, резултатът е повишаване на хоспитализациите.