Всеки седми българин трябва да пътува, за да си достави лекарства . Около 4000 са селищата, в които няма аптеки, а шест от тях са градове (Бобошево, Дунавци, Клисура, Мелник, Сухиндол и Шипка). По данни на Българския фармацевтичен съюз (БфС) близо 1 млн. са хората, които нямат достъп до лекарствени продукти.
Зам. председателят на съюза проф. Тодор Найденов обясни, че са проучили подробно къде в страната няма аптеки. След това по данни на НСИ за населението са изчислили колко българи са засегнати от проблема.
Според проф. Найденов начините за решаване на проблема са три. На първо място, трябва да се създаде аптечна карта. Втората стъпка е да се създадат различни стимули за успешното функциониране на новооткритите аптеки. Третата е да се прекъсне дейността на нерегламентираните места
за достъп до лекарствени продукти, каквито са бакалиите, магазинчетата, будките и подвижните аптеки в малките населени места.
Проверка на „Преса" установи, че от общо 151 населени места в Шумен само 8 имат аптеки и едното от тях е самият областен град. Във Великотърновско лекарства могат да се купят в десетина от всичките 75 села.
В област Русе 80% от селищата нямат достъп до медикаменти. В Благоевградско само в пет от селата има пунктове, откъдето хората си купуват хапчета.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.