„Едва на третата година от управлението си ГЕРБ разбра, че здравеопазването е елемент от националната сигурност. След четири здравни министри тежката артилерия чак сега осъзна за какво става дума в българското здравеопазване”. Това обяви бившият зам.-министър на здравеопазването д-р Емил Райнов на брифинг в парламента вчера”, пише днес „Дума” и уточнява, че повод за думите му е било изказването на министър Десислава Атанасова, че кръвните центрове са част от националната сигурност.
„Не беше ли здравеопазването елемент на националната сигурност, когато преди 3 години започнаха да притискат общинските болници и да създават измислени стандарти, за да могат те да бъдат фалирани, когато се взеха 2 млрд. лв. от парите за здраве, за да потънат в бюджета на Дянков, за да се правят магистрали на бъдещето, когато допуснаха цените на лекарствата да достигнат 440% завишение”, попитал бившият зам.-министър.
Няколко издания съобщават за намереното временно решение на ситуацията. „24 часа” пише: „Всички служители на Районния център по трансфузионна хематология във Варна ще получават по 100 лв. към трудовите си възнаграждения до края на годината. Парите са от общинския бюджет на Варна. (…) По молба на министър Атанасова пари ще заделят и други кметове. "Ще отпуснем по 100 лв. от общинския бюджет на всеки медик - потвърди градоначалникът на Пловдив Иван Тотев. - В пловдивския център работят 12-15 души, сумата не ни притеснява", посочи той. По същия начин щели да откликнат и колегите му в София и Стара Загора.”
„Сега” коментира ситуацията така: „Тъй като държавата отказва да даде няколкостотин хиляди лева за увеличение на заплатите в определените от самата нея като част от националната сигурност кръвни центрове, се наложи с тази задача да се заемат общините. И в двата града, където работещите в центровете по трансфузионна хематология подадоха предизвестия за напускане - Варна и Стара Загора, общинските съвети обявиха, че ще отпуснат допълнително средства, с които да допълнят заплатите на медиците.” Публикацията отбелязва, че за 12 години управление на Кирил Йорданов общината е финансирала държавни дейности за 93 млн. лв.
Някои издания се спират и на ситуацията в Девин, където стана ясно, че хората искат филиал или на Правителствена, или на ВМА, или на университетската „Св. Георги”. „24 часа” пише: „Общинският съвет в Девин прие в понеделник да се отправи предложение до 3 елитни болници, които да открият свое дъщерно дружество в родопския град. Така косвено бе отхвърлено предложението на вицепремиера Симеон Дянков и на здравния министър Десислава Атанасова на мястото на фалиралата общинска болница да се открие нова с дъщерно дружество за лечебна дейност към МБАЛ-Смолян. (…) Приетото в понеделник предложение е към ВМА, Правителствена болница "Лозенец" и УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив.”
„Сега” пък цитира началника на ВМА ген. Стоян Тонев, който коментира искането на девинци с думите: „Военна болница да има филиал в Девин е все едно аз да искам да се оженя за Наоми Кембъл, но тя да не знае. Военномедицинска академия може да бъде в помощ на болницата в Девин, ако министърът на здравеопазването реши, че това е разумно, и срещу заплащане.”
От „Телеграф” научаваме, че бургаската болница, която за два месеца претърпя два инцидента с тока заради кражби на кабели, ще има засилено полицейско присъствие, изграждане на СОТ и видеонаблюдение. „За втори път в рамките на два месеца роми режат кабелите на здравното заведение. Това поставя в реален риск живота и здравето на пациентите, коментираха от болницата. Заради наглите набези операционните, реанимацията и родилното отделение на два пъти останаха без електрозахранване. Спешните мерки за предотвратяване на кражбите, които ще бъдат взети, са заваряване на 8-те шахти, през които е установено, че проникват крадците”, пише вестникът.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.