Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е на червено заради увеличения брой на безплатните и с намаление лекарства за домашно лечение, диетични храни, ваксини от задължителния имунизационен календар на децата и реимунизациите, както и ваксините и прегледите по националната програма за профилактика на рака на шийката на матката.
Това става ясно от одит на Сметната палата за изпълнението на бюджета на касата за миналата година, оповестен вчера.
Включването на нови медикаменти в позитивния лекарствен списък и повишеното реимбурисране на някои от тях е довело до значителен преразход на перото в бюджета на касата за домашно лечение, обобщават одиторите.
При планирани за годината 553 299 000 лв. за лекарствени продукти, похарченото от касата за тях е с 69 650 000 лв. повече.
В т. нар. позитивен лекарствен списък към 1 януари 2013 г. са били включени 1856 продукта, докато за 2014-а те са 1997 броя. Средната стойност на рецепта за 2013 г. е 22,3 лева. Същевременно 1 552 434 здравнонеосигурени, но със социално значими заболявания като рак и туберкулоза, са получили безплатни медикаменти за лечение.
Средно на месец за лекарства, диетични храни и ваксини касата е броила на производителите и дистрибуторите по 45 358 000 лв., които са с 2 208 000 лв., или 5,1 на сто по-висок от средномесечния разход за предходната година, който е в размер на 43 149 000 лв. Ръст на разходите от 9,2% има и в отчетените здравноосигурителни плащания за медицински изделия. За 2013 г. те са в размер на 79 171 000 лева или има преразход от 6 701 00 лв. повече спрямо предходната година.
Разходи от 160 587 000 лв., което е с 18 628 092 лв. повече (11,6%), са скочили разходите на здравната каса за болничната помощ.
Тези харчове обаче не са необосновани или от надписване на дейности. Според Сметната палата увеличението се дължи на включените за финансиране от касата нови дейности за интензивно лечение, асистирана репродукция, високо специализирана диагностика РЕТ/СТ (петскенер), роботизирана лапароскопска хирургия и интензивното лечение на здравнонеосигурени пациенти.
Електронната здравна карта позволява дори без рецепта, пациентът да получи нужните му лекарства в аптеката.
На срещата в горнооряховската болница бе засегната и темата за ДДС върху лекарствата. "Във всички законопроекти съм предлагала премахването му или поне диференцирана ставка както на съоръжения за хора с увреждания, така за лекарства и книги. Не стига, че нямаме система, ами наказваме хората, които сами си купуват лекарствата и то на изключително високи цени, върху които се наслагват и още 20 %, които държавата си харчи, както си реши. По същия начин са наказани и болниците, които също плащат 20 % ДДС”, коментира Мария Капон. Тя приветства въвеждането на икономически и данъчни стимули, но според нея трябва да бъдат за всички важни сектори, сред които е и здравеопазването, а не само за секторите с определени корпоративни интереси.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.