В петък следобед, докато БЛС откриваше извънреден събор в Равда, НЗОК публикува на сайта си подробен „Проект на принципи за формиране на прогнозни обеми и дейности на лечебни заведения за болнична помощ 2013 г.“. Първият проект, публикуван през август, срещна неодобрение от страна на лекарите и от съсловната организация заплашиха да не подпишат рамковия договор за следващата година. От новия вариант става ясно, че касата не се е отказала от намерението си да въведе прогнозни обеми дейност на болниците по клинични пътеки, но изглежда е склонна да смекчи ограниченията при корекциите на лимитите.
Обемът дейност в болниците ще се определя на база отчетени обеми от предходните две години по клинични пътеки, клинични процедури и високоспециализирани медицински дейности, и ще бъде съобразен с демографските реалности, с потребностите от медицински услуги за съответния регион, със сезонността в заболеваемостта, както и с бюджета на НЗОК, се казва в проекта.
Предвижда се НЗОК да определя за всяка РЗОК годишен прогнозен план за обем дейност по пътеки, както и стойност на разходите, разпределени по месеци и тримесечия. Те ще залегнат в договорите с изпълнителите на болнична медицинска помощ. Изпълнението на годишния прогнозен план за дейностите и разходите ще се контролира по правила, приети от Надзорния съвет на касата, и при необходимост ще се коригира на тримесечие по предложение на управителя на касата.
В рамките на всяко тримесечие болничните шефове ще могат самостоятелно да извършват вътрешни компенсирани промени на месечното разпределение на обема на дадена пътека, клинична процедура или високоспециализирана медицинска дейност, при условие че не надвишават общия тримесечен обем дейност.
Преди изтичане не тримесечието, ако има недостиг, те ще могат да изпратят заявление до директора на РЗОК за корекции в разпределението на обема дейност на съответната клинична пътека. При постъпило мотивирано заявление от лечебно заведение, директорът на РЗОК ще може да предложи на управителя на НЗОК корекция в разпределението за сметка на следващото тримесечие. Такива решения обаче ще минават през Надзорния съвет на НЗОК. Освен това, при констатиран в НЗОК неусвоен прогнозен обем дейност по дадена КП, КПР и ВСМД в национален мащаб, управителят на НЗОК ще може да предложи преразпределение на неусвоения обем дейност от текущото тримесечие към следващото.
Никъде в публикувания днес проект не се посочва ограничителен процент за корекциите. В августовската проектометодика се предвиждаше те да са в рамките на 3%. Не е ясно обаче дали това е случаен пропуск или касата се отказва от ограничението. В съобщението към проекта се посочва, че той допълва публикувания през август вариант, а не че го заменя. В него се посочва, че при достигане на 70% от месечния обем за дадена дейност, шефът на РЗОК ще подава сигнал до директора на болницата. Степента на изпълнение ще се засича с помощта на системата за онлайн ежедневно отчитане. Болниците ще трябва да регистрират и отчитат онлайн данните за постъпили и изписани пациенти, както и за плановия прием.
Отчитането на болниците ще се осъществява чрез седмични междинни справки, генерирани на базата на онлайн подаваните данни за пациентите.
При подписването на договор с касата болничните шефове ще подписват и декларация за поддържане на не по-малко от 30% леглови фонд за спешна хоспитализация, предвижда още проектът.
Припомняме, че вчера здравната комисия в парламента изслуша управителя на НЗОК за проектометодиката за финансиране на болниците през 2013 г. и отложи дискусията по нея за следващата седмица, за да могат на нея да присъстват и представители на БЛС. Депутати от комисията обаче коментираха, че според нормативната уредба изработването на методиката е от компетенциите на касата и че документът не е обект на договаряне с изпълнителите на медицинска помощ.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.