Досега здравната каса заплащаше за ограничен брой медицински изделия, като даваше фиксирана цена за даден вид продукти. Пациентът имаше възможност да доплати, ако иска или лекарят му препоръчва да използва по-скъпо изделие. Сега НЗОК ще поеме финансирането на повече медицински изделия, но ще плаща изцяло само за най-евтиния продукт в дадена група. Пациентът и лекарят няма да имат възможност за избор – ако решат да използват по-скъп от посочения от касата продукт, болните ще трябва да заплатят цялата му стойност от джоба си.
„Това е проблем и за лекарите, които се налага да принуждават пациентите да заплащат за скъпи импланти”, обясни доц. Николай Габровски, национален консултант по неврохирургия. И допълни, че се създава предпоставка за конфликти между лекар и пациент.
„Представям си как трябва на един пациент с остър инфаркт на миокарда, който се нуждае от определен размер стент, но той не се произвежда от фирмата спечелила търга, да му сложа каквото има, а не каквото трябва”, коментира доц. Добрин Василев от Националната кардиологична болница. Този пример е напълно реален, а същото важи и за поставянето на стави, ендопротези и др., отбеляза той.
Специалистите подчертават, че пациентите не могат да бъдат поставяни под общ знаменател и че не е едно и също дали лекуваш човек на 20 или на 80 години. Те отхвърлят и аргумента, че спорната методика ще доведе до икономии на средства.
„С новата методика ще се увеличат рехоспитализациите, ще се оскъпи лечението и в крайна сметка няма да се постигнат никакви икономии, а пациентите и лекарите ще бъдат изложени на риск”, твърди доц. Марио Станкев от НКБ. И според него по този начин ще бъдат противопоставени лекари на пациенти, защото именно лекарите са тези, които поставят имплантите.
„Прилагайки най-евтините изделия уж се пестят някакви средства, но реално лечението става много по-скъпо за държавата”, посочи доц. Иво Петров, национален консултант по инвазивна кардиология и председател на ендоваскуларното дружество. По думите му, ако методиката не се оптимизира, това ще доведе до невъзможност лекарите да прилагат златните стандарти и да изпълняват международните гайдлайни – нещо, което специалистът нарече „професионално престъпление”.
„Няма как сложна процедура да бъде осъществена безопасно, с добра прогноза за пациента, с евтини изделия. Не съм убедена, че тази икономия ще доведе до икономии за касата – напротив, тя ще увеличи разходите”, коментира доц. Диана Трендафилова от Дружеството по интервенционална кардиология.
Иначе медиците отчитат като положителна стъпка обявеното намерение все повече медицински изделия да се заплащат от НЗОК. Но са категорични, че не сме на правия път по въпроса как това да се случи и настояват касата да обсъди възможностите с експертите.
Освен че не е била съгласувана с националните консултанти и медицинските дружества, новата методика на касата не е била обсъдена и с Българския лекарски съюз, съобщиха от там. Затова от съсловната организация са изпратили гневно писмо до управителя на НЗОК д-р Пламен Цеков, в което настояват обявената процедура за 2013 г. да бъде отменена, а реимбурсирането да продължи по досегашния ред и тази година. „С така предложената методика ще се заплащат най-евтините и некачествени медицински изделия, а пациентът и лекарят нямат право на никакъв избор, дори ако пациентът е съгласен да си доплати, както бе досега. Ето защо БЛС счита, че започнатата процедура е противозаконна, технически и правно неиздържана и опасна за пациентите”, се казва още в писмото.
Против новата методика се обявиха и четирите национално представени пациентски организации. Според Пламен Таушанов от Българска асоциация за закрила на пациентите, методиката нарушава редица нормативни документи, сред които и Закона за здравето в частта му за правата на пациентите, и по-конкретно правото на избор на пациента.
Д-р Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация пък обяви за неприемлив аргумента за пестене на средства, след като миналата година НЗОК върна 90 млн. лв. обратно в бюджета. От името на пациентските организации той отправи призив към НЗОК – методиката да се преработи с участието на експертите. И още: „Да не предприемат повече подобни административни подходи, които не само че няма да подобрят здравето на българите, но могат и да бъдат опасни за някои пациенти”.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.