Хапчета кръвноИзборът на лечение на болните от хепатит С с т. нар. безинтереференова терапия, който трябва да стане на база новите преговори между компаниите и НЗОК,  е незаконосъобразен, като излага на риск целия договорен процес с касата. Това предупреждават от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM). От индустрията настояват за преразглеждане на процедурата по договарянето на отстъпки и най-вече налагането на едно лечение пред всички останали.
 
Припомняме, малко след като стана ясно, че НЗОК въвежда критерии за лечение на хепатит С по икономическа целесъобразност, заради което пациенти подадоха жалба във Върховния административен съд, касата покани на нови преговори фармацевтичните компании, подсигуряващи безинтерференова терапия. Още тогава техни представители обаче сигнализираха, че въпреки отправената покана съмненията за непрозрачност и незаконносъобразни практики остават.
 
Бизнесът алармира, че законодателството не предвижда класиране на терапии и тяхното предписване от медицинските специалисти на база на критерий "разходна ефективност".  От там предупреждават и че чрез новата процедура се създава риск от монополизиране на определен продукт на конкретен производител поради липсата на законово основание за това, както и поради факта, че се дава приоритет на финансовите пред медицинските критерии при предписването на лечение.
 
Липсват законови гаранции за прозрачност и обективност на провежданата процедура, категорични са още от ARPharM, допълвайки, че всичко това излага на риск целия договорен процес с НЗОК и неговите участници.
 
Притеснение в бизнеса буди и фактът, че НЗОК е заявила готовност да отвори офертите на участниците публично и в присъствие на медии.  На въпрос на Zdrave.net  дали офертите на участниците действително ще бъдат отворени пред журналисти от касата така и не можаха да дадат окончателен отговор.
 
В същото време от писмото на фонда до представители на една от фирмите, предлагащи модерната терапия, става ясно, че на практика във всеки един момент лечението на болните може да бъде променяно, ако цената на медикамент от т. нар. втора или трета линия се окаже по-евтин заради дадени отстъпки.  Подобен подход притеснява силно и пациентите.  „Вместо да се мисли в дългосрочен план как да се подобри достъпът до лечението, НЗОК реално го забавя процедурно, тъй като очевидно тя смята да договаря едва ли не всекидневно нови цени с фармацевтичните фирми, запазвайки идеята си за разделяне на терапиите на най-евтина, по-малко евтина и т.н.“, коментира за Zdrave.net Силвана Лесидренска от „ХепАктив“. Тя беше категорична, че това ще внесе хаос в работата на лекарите, които ще трябва постоянно да проверяват  коя терапия имат право да изпишат като задължителен първи най-евтин избор. Всичко това според нея ще ограничи и без това свития достъп до лечение на пациентите, отбеляза тя.
 
Лесидренска алармира и че пациентите, подали протоколи за лечение още през юли, все още не са одобрени за лечение.
 
Всъщност НЗОК не гарантира брой лекувани пациенти на нито един от участниците в новото договаряне, става още ясно от писмото на касата. В същото време от фонда уверяват, че „терапията ще бъде подсигурено на толкова пациенти, колкото подлежат на лечение“.
 
Какво обаче ще е то предстои да стане ясно след поредната среща между касата и компаниите.