Касата си затвори очите за искането на надзорния съвет да се запазят ограниченията

Възможност за ръст на цените на онколекарствата в болниците, за които плаща здравната каса, е заложена в новата методика за договарянето им, след като не е било зачетено предложение на надзорния съвет за въвеждане на регулативен механизъм. В нея отпада ограничението, че цените не могат да са по-високи от тези през 2010 г., когато здравното министерство правеше договарянето и плащаше за медикаментите.

Няма обаче и нова регулация, която да спре фирмите да предлагат по-високи цени, което е странно на фона на постоянния недостиг на средства за медикаменти, и особено за онколекарства. Според шефовете на онкодиспансерите през т.г. парите ще стигнат до лятото. През 2012 г. имаше 90 млн. лв., но разходите бяха два пъти повече. Гафът изглежда умишлен, тъй като проектът на методиката е бил върнат от надзора на 2 април за преработване, след като негови членове са поискали да бъде записано точно, че цените не могат да бъдат по-високи от тези за предходната година. Подобен текст обаче липсва в окончателния вариант на методиката, приет от надзора преди празниците и качен на сайта на касата. По нея вече е обявена процедура на договаряне.НЗОКВчера от НЗОК  признаха, че няма залегнало ограничение в методиката, но обявиха, че въвеждането на такова би демотивирало фирмите да предлагат отстъпки. И се похвалиха, че през 2012 г. са договорени отстъпки от стойността на 123 от общо 284 лекарствени продукта за злокачествени заболявания. В предишната методика ограничението беше въведено, тъй като след прехвърлянето на онколекарствата към НЗОК , цените на някои от тях скочиха с до 4 пъти. Причината беше, че министерството ги договаряше, а касата трябваше да плаща по пределни цени от позитивния списък, тъй като тогава не беше променена нормативната база. Това поскъпване доведе до поредната смяна на здравен министър в кабинета на ГЕРБ.

 

ПООЩРЕНИЕ

С проектонаредба на здравното министерство се предвиждат по-високи възнаграждения за лекарите, осигурили донор, но за сметка на разходите на болниците за поддържането. Според тях парите, които държавата възстановява на лечебните заведения за различни дейности при осигуряването и поддържането на донорите, остават същите, но за някои от тях се предвижда по-висок процент за възнаграждения.

Така МЗ пак ще възстановява до 1500 лв. за откриване на потенциален донор с мозъчна смърт и налична сърдечна дейност, но от тях за труд ще могат да се дават до 50%, от които не по-малко от 70 на сто ще прибира координаторът при донорски ситуации в съответното лечебно заведение. Преди сумата за възнаграждения беше до 30% без други ограничения за разпределянето й. Запазват се и разходите до 5000 лв. за поддържане на жизнените функции на потенциален донор, както и до 800 лв. за установяване на мозъчна смърт, като и от тях парите за труд могат да скочат до 50% от 30% сега, а координаторът да вземе не по-малко от 70 на сто.

И сега обаче мотивацията на лекарите да осигуряват донори е достатъчна, тъй като е свързана с реклама на лечебното им заведение и на тях самите. В същото време болниците отдавна се оплакват, че разходите им за поддържането на донора са много по-високи, отколкото може да възстанови МЗ, и затова избягват осигуряването на органи.