„Големите болници няма да връщат пациенти, а касата ще им плати за надхвърлените лимити през юли. Това стана ясно на среща на шефа на НЗОК Пламен Цеков с шефовете на "Св. Анна", "Св. Екатерина", Националната кардиологична болница, "Пирогов", "Царица Иоанна" (ИСУЛ) и Александровска болница в присъствието на министър Десислава Атанасова и шефката на здравната комисия в НС Даниела Дариткова”, четем днес в „24 часа”.

Вестникът пише още: „От петък във водещите здравни заведения има огромно напрежение. Според новия ред за финансиране, одобрен от надзора на касата, се въвеждат лимити за брой преминали пациенти. "Стана ясно, че вместо за 8800 пациенти за тримесечие, както през миналата година, през тази касата ще ни плати за 5360", каза д-р Димитър Димитров, шеф на "Св. Анна" и на асоциацията на работодателите в здравеопазването. По клиничната пътека за кома се определял само 1 случай годишно, за политравми от катастрофи и бедствия - също 1. За лечение на инсулт с тромболиза, в което болницата станала водеща, НЗОК въобще не предвиждала пари.”НЗОК бюджетиОт касата обяснили, че трябва да има пари и за 20 нови болници, допълва публикацията и информира, че в крайна сметка шефовете са отказали да подпишат анексите си. „Здравният министър Десислава Атанасова ги подкрепи и настоя да се търси решение. Пламен Цеков устно им обещал, че дефицитите, които им се отворят сега, ще бъдат покрити през юли, като дотогава регламентът щял да се изчисти”, пише още ежедневникът.

 

„Труд” пък информира, че бюджетите на най-големите болници в страната за тази година са орязани с около 20%. На други пък бюджетите били увеличени. „С повишени бюджети са малки лечебни заведения като тези в Карнобат, Средец и Дулово например. Последният е родният град на здравната министърка Десислава Атанасова. Бюджетът на тази болница скача с около 30 % - от прогнозните 657 702 лв. м. г. на 971 690 лв. за 2013-а. На повишение се радва и "Св. Николай Чудотворец" в Лом, чийто управител е бил настоящият шеф на НЗОК д-р Пламен Цеков. Прогнозният й бюджет от 6 048 890 лв. става 6 099 750 лв.”, пише изданието.

От касата пък заявили, че разпределението на средствата за болнична помощ не е окончателно и ще се прави актуализация, като се добавят и парите за нови дейности за медицински изделия. На допълнителни средства се разчитало и от резерва за непредвидени разходи.

Почти всички издания днес отразяват пресконференцията на Изпълнителната агенция по лекарствата. „Преса” избира следния акцент: „По 200 лекарства изчезват от пазара”. Ежедневникът пише: „По около 200 лекарства годишно изчезват от българския пазар, защото фирмите нямат интерес да ги продават у нас, съобщи Директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата д-р Евелин Благоев пред журналисти вчера. Миналата година фармацевтичните компании са поискали прекратяване на разрешението за употреба на българския пазар за 196 продукта. Повечето от тях са за лечение на рак. Така хилядите онкоболни у нас са принудени да прекъсват терапията си или да си купуват сами лекарствата от съседни държави.”

И още: „В момента у нас липсват три оригинални медикамента, които са включени в курсовете за химиотерапия на стотици пациенти. Това принуждава агенцията и здравното министерство да задействат процедура, която да позволи купуването на лекарства със същата активна съставка, които обаче нямат разрешение за употреба у нас. Процедурата е тромава и изисква болниците, в които са регистрирани пациентите, останали без терапия, да пращат писмено искане за всеки един от тях.”

„Всеки ден” пък обвинява общопрактикуващи лекари в некомпетентност: „Джипитата масово бъркат ангината с грип и така не могат да проведат правилно лечение. Вместо да лекуват своевременно децата с антибиотици, за да не развиват опасни инфекции, които да поразят и дробовете, докторите предписват само противовирусни препарати. Медиците се подвеждали по сходните симптоми на двете заболявания - червеното гърло, високата температура и отпадналост, и набързо изстрелвали диагнозата. Предписаните противовирусни препарати обаче не лекуват и вкарват децата в болница с пневмония”, четем във вестника.