Мотивът за включване в листа на чакащи трябва да бъде състоянието на пациента, а не финансирането, тъй като финансирането следва да е осигурено. Това казват в свое становище до здравната комисия и министъра от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.
В момент, в който се събират становища и предложения за прецизиране на промените в Закона за здравното осигуряване преди гледането му на второ четене в парламента, от сдружението изпращат своите забележки и предложения.
По отношение на листите на чакащи от там казват още: „Ако ще се въвежда понятието „листа на чакащи“, то трябва да касае и извънболничната помощ. Необходима е също конкретна дефиниция на заболяванията и състоянията (списък), чието лечение би могло да се отложи във времето, като изготвянето му не трябва да е ангажимент на лекаря, а на инициаторите на промяната. Лекарят може да прецени само дали в дадена ситуация това би могло да се случи, да го предложи на пациента, но крайното решение е на пациента.“
От НСОПЛБ отбелязват още, че в мотивите към проектопромените е посочено възстановяване на договорното начало, но в конкретните текстове това не е ясно разписано. Премахнати са текстовете, които вменяват на Надзорния съвет одобряване на прогнозни обеми и цени в съответствие със становището на министрите на финансите и здравеопазването, както и реда за изготвяне на методики за заплащане, но същевременно са премахнати и текстовете, които указват кой с кого и за какво преговаря, посочват от сдружението на общопрактикуващите лекари. Не е ясно също така как се стига до момента, в който цени и обеми на медицинска помощ се озовават в НРД, както и и какво се случва, ако не се постигне споразумение по тях, посочват от сдружението. Подчертават също така, че отмяната на текста „Националните рамкови договори не могат да установяват изисквания за ограничение в обема и разпределение на извършваните дейности между лечебните заведения“ означава строго фиксирани бюджети и премахване на възможността за избор на пациентите между различни лечебни заведения.
По отношение на НРД общопрактикуващите лекари предлагат да се помисли за въвеждане на подписване на НРД в три части: ПИМП, СИМП и БП, като подписването или неподписването е в зависимост от постигнатото съгласие за всяка една от тях.
С всички останали техни предложения и забележки можете да се запознаете тук.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.