Нов хаос с лекарствата за рак и хемодиализаНе МЗ, а 82 болници ще правят търг, не се знае с колко пари ще разполагат

Аида ПАНИКЯН

Стойността на голяма част от лекарствата за рак, редки болести, за пациенти с присадени органи от догодина ще поема НЗОК. Това става ясно от публикуваната в "Държавен вестник" промяна на Наредба 38 на МЗ за списъка на лекарствата, медицинските изделия и диетичните храни, заплащани напълно или частично от НЗОК. Става въпрос за лекарствата за 7 вида туберкулоза, рак на гърдата, на простата, на ендометриума и на бъбрека, с изключение на бъбречното легенче, редки болести и пр. Досега за тези лекарства МЗ провеждаше търгове. От догодина здравното ведомство прехвърля провеждането на търгове за препарати за хемодиализа и за други видове рак към 82 лечебни заведения. От тях 62 са с хемодиализен център, а останалите - с онкологичен.

Проучване на ДУМА показа, че все още няма разписани ясни критерии за провеждане на въпросните търгове. Средствата, с които болниците ще плащат на фирмите, ще са от целева субсидия на МЗ, но още не е ясно нито в какъв обем ще бъде тя, нито как ще се разпределя между отделните болници. Това поставя множество въпросителни пред болничните управители. Неяснотата е предпоставка някои фирми да не участват в търговете на всичките над 80 болници, тъй като вероятно няма да бъдат заинтересовани да предлагат продуктите си на малки болници.

Самото министерство, притеснено, че дни преди новата година няма как да бъде направена своевременно организация, си оставя "вратичка", според която МЗ ще продължи и през януари 2011 г. да плаща и да отпуска лекарствените продукти за поддържаща хормонална терапия. Според запознати и този срок не е достатъчен, а в същото време вменяването на нови отговорности на болниците без ясни критерии и финансиране може да рефлектира върху пациентите.

Досега при доставките с централни търгове от МЗ имаше възможност, ако лекарството свърши в една болница, да бъде доставено централно. При новата ситуация болничните управители трябва в началото на годината да си направят сметката колко болни на хемодиализа, например, имат, колко от тях може да получат бъбрек от трансплантация или да починат, което ще доведе до излишък на лекарства, или колко нови заболели ще имат, което ще доведе до недостиг на лекарства. Няма яснота какво ще правят болничните шефове, ако не им достигат лекарства или ако ги имат в излишък. Друг проблем ще бъде промененият за пациентите начин на изписване и отпускане на лекарства, но до момента МЗ или НЗОК не са дали знак, че има яснота по процедурите или че подготвят някаква информационна кампания. Очевидно се налага ние, пациентските ортанизации, да проведем информационна кампания за пациентите, коментира пред ДУМА д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация.

Източник в. "Дума"