„Въпреки че здравният министър Стефан Константинов постоянно повтаря, че цените на лекарствата у нас могат да бъдат намалени с договаряне на отстъпки между здравната каса и производителите, засега споразумения има за едва 19 медикамента, а на поканите за преговори са откликнали само 8 фирми, сочат данните на НЗОК.” Това четем днес в „Сега”. Вестникът допълва, че още през ноември м.г. касата е пратила 63 покани до производители и вносители за отстъпки за 188 препарата, но интересът е твърде нисък. Очакваният ефект от намаляването на цените на въпросните 19 лекарства пък е спестяването на 2.8 млн. лв. за година. „Освен че няма интерес от страна на фирмите, касата е ограничена и нормативно - тя може да договаря отстъпки само за препаратите, които са 100% поети от нея и нямат аналози, т.е. монополисти са на пазара и нямат интерес да дават по-ниски цени”, отбелязва публикацията.

НЗОКМатериалът информира още, че заради скромния брой договорени отстъпки с този процес оттук нататък ще се заеме МЗ. „Министерството започва срещи с фармацевтични производители, за да постигне отстъпки в цените, на които се продават всички лекарства по линия на здравната каса. Като начало министър Стефан Константинов ще се срещне с асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители, в която са компаниите, които продават оригинални медикаменти, и с българската генерична фармацевтична асоциация, обясниха от МЗ”, четем в „Сега”.

От „Преса” пък научаваме, че „Софарма” и „Актавис” засега не са предложили отстъпки за своите продукти, поемани изцяло от здравната каса. От „Актавис” отбелязали, че цените им и без това са ниски, тъй като са генерична компания, но все пак изразили готовност да преговарят с МЗ. От „Софарма” пък обяснили, че не са правили изчисления, но вероятно биха могли да предложат отстъпка до 10%.

„Телеграф” допълва темата така: „След като в събота д-р Стефан Константинов обяви, че ще повика на среща изпълнителните директори на фармацевтичните фирми, за да преговаря за цялостно смъкване на цените, вчера сутринта пред здравното министерство се изви върволица от лекарствени босове. От МЗ обаче официално обявиха, че срещи не е имало и тепърва щели да изпращат писмата за тях. В късните следобедни часове пък здравният министър д-р Стефан Константинов привика на работна среща временно изпълняващата длъжността управител на НЗОК Марияна Василева, с която да обсъдят действията в ценовата лекарствена политика. Резултатите от разговора обаче не бяха обявени до редакционното приключване на броя.”

И ръководството на здравната каса занимава пресата. В материал под заглавие „Никой не иска да е шеф на касата” „Стандарт” пише: „Най-вакантното място в държавата може да се окаже постът директор на НЗОК. Никой не иска да седне в проветривото кресло, показа проверка на "Стандарт". (…) "Започнахме консултации, но сме в задънена улица", признават ГЕРБери.” По думите на депутати в ГЕРБ търсят "консенсусна фигура със сериозен опит в НЗОК", информира още вестникът и допълва, че заради патовата ситуация за поста вече били оглеждани и шефове на регионалните звена на НЗОК. „Нужен е експерт със стаж, не е като да си смениш джипито”, изнервено обясниха депутати от управляващото мнозинство”, разказва публикацията. И още: „Подобен е казусът с уволнената зам.-министърка по лекарствената политика Гергана Павлова. Скандалите с цените на лекарствата и бъдещата политика на Министерството на здравеопазването ще оставят стола й празен известно време. Затова здравният министър д-р Стефан Константинов временно ще поеме нейния ресор.”

Шефът на столичната „Св. Иван Рилски” д-р Дечо Дечев пък излиза с обвинения към вече бившата управителка на НЗОК д-р Нели Нешева. „Преди да се спрем на лекарствената политика, бих искал да поздравя вече отстранената директорка на здравната каса д-р Нели Нешева. Тя с финес успя да се измъкне от сериозните отговори, които дължи на обществото за проблемите в НЗОК, обявявайки, че е била атакувана заради корпоративни интереси. С това заявление тя прикри, че многократно е нарушавана методиката за разпределението на бюджетите на болниците - на някои неправомерно са отпускани по-големи суми”, пише той в „Труд”. По думите му, „в тъмнина” са потънали и обществените поръчки, провеждани в касата. Шефът на университетската болница обвинява д-р Нешева и за лекарствената политика, провеждана от касата, като заявява, че откакто тя е на поста управител, осигурителната институция е започнала да плаща повече оригинални медикаменти, докато преди това е покривала повече генерични. „Че има нещо нередно в начина на провеждането на лекарствената политика в касата, показва още фактът, че с идването на Нешева се скри подаваната публична информация. Преди нея всеки месец на сайта се публикуваха резултатите от месечното потребление във всяка една болница”, припомня д-р Дечев.

„Класа” алармира за готвени на тъмно промени в Закона за съсловните организации, целящи БЛС да мине на подчинение на здравното министерство. Публикацията цитира лекарския съюз като източник на информацията си: „В централата на съюза получили писмо, от което узнали за проведено заседание на ръководството на здравното министерство, на което индиректно са предложени промени в Закона за съсловните организации. Ако промените станат факт, ще трябва да бъде преструктуриран в камара, и то под егидата на Министерство на здравеопазването, поясниха от БЛС.”

Няколко издания съобщават за нова титла на телевизионния водещ проф. Юлиан Вучков. „Проф. Юлиан Вучков получи титлата доктор хонорис кауза на ВМА. Той получи почетното звание на тържествено заседание на ръководството на болницата, проведено вчера”, четем в „Телеграф”. „Ние ви даваме тази награда не за това, което сте направили досега, а за това, което ще направите в бъдеще - за нас, за пациентите и за цяла България”, казал директорът на ВМА генерал Стоян Тонев.