4,6% от българските граждани определят здравната министърка Десислава Атанасова като „успешна”, а 26,6% - като „неуспешна”, сочат данните за януари 2013 г. на Алфа Рисърч. Така с индекс за дейността си -22 Атанасова се нарежда на опашката сред министрите по степен на обществено одобрение, а след нея остават само вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков с -27,7 и социалният министър Тотю Младенов с -28,1. За сравнение, през септември 2012 г. министър Атанасова е регистрирала индекс за дейността си -19,2.
Като цяло за периода септември 2012 – януари 2013 г. положителните оценки за работата на правителството спадат от 18 до 16 на сто, негативните се запазват около 46%, отчитат от Алфа Рисърч. Единственият министър с ясно изразено одобрение за работата си е Лиляна Павлова (31% положителни оценки).
Личният рейтинг на премиера остава по-висок от рейтинга на правителството, но и при него се разтваря ножицата между недоверие и доверие. В началото на годината положителните оценки за дейността му спадат от 31% до 29%, а отрицателните нарастват от 37% до 39%, сочат данните от проучването.
Сред събитията с най-негативен обществен отзвук се нареждат увеличаването на възрастта за пенсиониране с още четири месеца от началото на 2013 г., въвеждането на данък върху лихвите по депозитите, задължителното предучилищно обучение за децата над 4-годишна възраст, скандалите около Конституционния съд и разкритията за строежите върху защитени територии по Черноморието.
Политиките и мерките с позитивно отражение върху имиджа на правителството през последните три месеца са увеличаването на минималната работна заплата от началото на януари (64%), намалените цени на природния газ (52%) и запазването на пълната забрана за пушенето на обществени места (43%). 60% са против преразглеждане на забраната и настояват тя да остане в сегашния си вид, 37% се обявяват за връщане на закона в предишния му вид, твърдят от Алфа Рисърч.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.