зам, министър Бойко ПенковНе виждам нищо в здравеопазването сега, заради което може да се търси вот на недоверие на правителството. Така след заседанието на здравната комисия в парламента зам.-министър Бойко Пенков коментира изразеното намерение на ДПС да обмисли такава стъпка. „Виждате това, което прави в момента екипът, виждате каква е политиката. Тя е прозрачна и ясна. Имаме концепция „Здраве 2020”, имаме концепция за спешната помощ. Одобрени европейски програми влизат в сила. Намерено е финансиране за спешната помощ, намерено е финансиране и по „Добро управление” за създаване на електронно здравеопазване. Всичко върви по план-график. Без да бием тъпана си вършим работа и сме напред”, заяви още зам.-министърът.  
 
 
Навлизайки в темата за промени в Закона за здравното осигуряване, д-р Пенков направи следния коментар: „С промените  в ЗЗО се прави нещо, което е много важно и което отдавна го няма. Парламентът приема закони, включително и Закона за бюджета, и казва на администрацията, която ръководи оперативно процесите – на касата и министерството, да се вместят в тези пари. В същия момент обаче не ти дават никакъв инструмент в ръцете, за да се справиш с тези пари. И ето, ние казваме. Това са инструментите, с които искаме да боравим, за да изпълним Закона за бюджета. Ако не ни дадете тези инструменти, с които можем да преговаряме, да изкараме ползи за хората, нека тогава да мислят за актуализация на бюджета през второто полугодие.”
 
Помолен да обясни причините за конкретните промени, свързани с разделянето на пакетите на основен и допълнителен  д-р Пенков каза следното: „Всички имате представа, че хората боледуват от жлъчка и понякога се налага тя да бъде отстранена или да се премахне камък от нея. Начините са най-различни – примерно това може да бъде една отворена операция, може да бъде лапароскопска, която много често се прави, за да има щадяща намеса и да няма някаква по-инвазивна процедура - т.нар. безкръвна хирургия, може да бъде извършена и с робот „Да Винчи”. Едната струва 2000 лв., другата струва 12 000 лв. С лапароскопската и с „Да Винчи” резултатът е същият – в единия случай имаме три дупки, в другия – пет. Защо трябва да влезе друг метод на лечение, след като вече има приет и одобрен от света и той  върши същото за 2000  лв.? Кажете ми тогава защо трябва да вкарам в основния пакет това, което струва 12 000 лв.? Мястото на такъв метод – „Да Винчи” в нашия пример, е в допълнителния пакет. Ако някой има специални показания операцията  да му се извърши точно по този начин, възможно е да има такива – примерно когато има сраствания, то този човек ще има дъстъп до него, но само по прецизни показания. Ето това е един пример, от който може да се види разликата между основен пакет и допълнителен пакет. И за това да се иска вот на недоверие – за това, че ще прецизираме нещата и ще ги направим по-ясно дефинирани – не виждам защо. За мен няма логика”, посочи зам.-министърът и допълни: „Мисля, че е нелогично да се говори за такъв вот, когато има един ясно добре подреден логически закон, в който се вижда ефект от предложената политика. Тази политика беше одобрена в концепциите, които бяха приети от Министерския съвет и представени в Народното събрание. Тези концепции, тяхното изразяване и прилагане минават през законодателна промяна там, където има такава - и в подзаконови актове, които са от компетенциите на Министерския съвет или на министъра. Това са необходими промени, за да можем да реализираме точно този тип политика, за която и в момента разбрах, че е консенсусно подкрепена. Ако не е така, нека се каже: Не, не подкрепяме тази концепция за развитието на здравеопазването в България, ние имаме друга. Да я представят, за да я видим. Може да е по-хубава и ако е така, ние ще я приемем”, обобщи в заключение зам.-министърът.   
 
На днешното си заседание парламентарната здравна комисия прие на второ четене проекта на Закона за изменение и допълнение на Закона за медицинските изделия с малки редакционни и правно-технически поправки.