д-р николай болтаджиевНамаляването на цени на клинични пътеки няма да реши проблемите с финансирането на здравеопазването. Едно от възможните решения е да се прехвърлят дейности от болничната в доболничната помощ. Това каза директорът на МБАЛ „Св. Богородица“ д-р Николай Болтаджиев по време на дискусия, посветена проблемите на здравеопазването. Според него над 100 клинични пътеки могат да бъдат прехвърлени в доболничната помощ. По думите му, това ще стимулира инвестициите в този сектор на здравеопазването. Той отбеляза, че по този начин ще расте не броят на новите болници, а на новите медицински центрове.
 
 
Д-р Болтаджиев също така заяви, че е крайно време държавата да започне да внася пълната вноска за хората, които осигурява. Той добави, че освен това би било добре държавните служители да започнат да се осигуряват сами.
 
Като сериозен проблем д-р Болтаджиев посочи факта, че бюджетът на НЗОК е част от консолидирания бюджет на държавата. Според него е необходимо той да бъде изваден отделно.
 
Парите за здравеопазване се малко и се харчат безконтролно. Това пък каза бившият председател на здравната комисия д-р Нигяр Джафер. Тя отбеляза, че огромният проблем на здравеопазването е монополът на НЗОК. Според нея, докато не бъде създадена конкуренция с други здравни фондове, нищо няма да се промени. Д-р Джафер коментира, че за да се подобри контролът на разходите, трябва да се въведе електронната карта и да има задължителна здравна карата за болниците.
 
Бившият директор на ИАЛ доц. Жасмина Мирчева пък коментира, че сериозен проблем са разходите за лекарствата. Тя отбеляза, че в България те са 38% от общите разходи, докато в другите европейски страни са около 25%. Според нея важен проблем е и лесното влизане на нови продукти в реимбурсния списък на касата.
 
Депутатът от БСП д-р Емил Райнов посочи, че най-сериозният проблем на здравеопазването е въпросът как да се изразходват наличните средства ефективно. Той цитира доклада на Световната банка за 2013 г., според който около 4% от българите обедняват заради доплащането. Депутатът напомни, че според данните на СБ 47% от разходите за здравеопазване излизат от джоба на пациентите, докато за другите страни той е около 15%. По думите му, заради доплащането около 10% от българите избягват да ползват здравни услуги.