Съвсем скоро ще бъде готова национална здравна карта за брой на дейности на високотехнологичните методи. Това обяви министърът на здравеопазването Десислава Атанасова в предаването „Седмицата” на Дарик радио. Тя обясни, че високотехнологичните методи това са кариохирургиите, инвазивната кардиология, определени дейности в неврохирургията. „Съвсем скоро ще бъде оповестено как ние считаме на какъв брой население, на каква заболеваемост колко високотехнологични методи за диагностика и лечение са необходими. Почти сме готови”, каза министърът, като добави, че според нея картата трябва да е задължителна. Ще посочим минималните и максималните възможности на лечебните заведения съобразно заболеваемостта и населението на Република България, наличието на медицински специалисти и наличието на 24 часово обслужване при спешни състояния и необходимата апаратура, каза още тя.
Атанасова съобщи, че се готви също така стандарт за управление на държавните лечебни заведения. „Говоря не само за стандарт за достатъчна ефективност на публичните разходи, но и по отношение на инвестицията в човешки ресурси и в апаратура. Трябва в него да бъдат записани както добрите практики, така и лошите практики, които трябва да бъдат преодолявани, така че всяко държавно лечебно заведение да се управлява по един и същи начин”, каза тя. Министърът добави, че в момента се водят разговори с експерти от Министерството на финансите, Агенцията за държавен финансов контрол и Сметната палата. Там са хората, които забелязват празнотите или липсата на законосъобразност при определени решения и действия от страна на лечебните заведения, коментира тя.
До 23 януари трябва да бъде готов и националният скринингов регистър за ракови заболявания по програмата „Спри и се прегледай”, каза Атанасова. „След това вторият етап е всички, които са в тази застрашена фокус група да бъдат уведомявани и канени на профилактичен преглед. Последният етап е осъществяването на тези прегледи. Ще дадем възможност на всички лечебни заведения и на всички лекари специалисти да ги осъществяват и да попълват данните в регистъра, така че в България да има яснота каква е заболеваемостта.”, заяви министърът.
От думите на Атанасова също така стана ясно, че от началото на февруари във варненската болница „Св. Марина” ще заработи циклотрон, който ще произвежда изотопи за ПЕТскен. Освен това тя отбеляза, че има проект на БАН, по който циклоторон трябва да бъде закупен и за София. Той ще бъде използван както за цели на науката, така и за медицински цели. До момента изотопите се закупуваха от Унгария, което ограничаваше значително броят на пациентите, които могат да бъдат прегледани с двата ПЕТскена – в София и във Варна.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.