Бюджет 2015Бюджетите на болниците за 2015 г. са правени по неясни критерии и без да се спазват каквито и да е принципи. Според тях, някои болници са облагодетелствани с повече пари от други. Техните бюджети са били спуснати на директорите на РЗОК от централата, заявяват болничните управители. Впрочем, публична тайна е, че подобни действия не рядкост и през минали години. Усилено се говори за лобизъм от страна на политици и икономически кръгове при определянето на бюджетите на държавните и общинските лечебни заведения. Хора, свързани със системата, дори говореха за черни каси в лечебните заведения, с които се финансират изборите. Подобни подозрения допълнително се засилват в ситуацията от последните години, когато бюджетите на болниците се превърнаха в добре пазена тайна от страна на касата.
 
 
Това, че има несправедливо направени бюджети, днес потвърди и членът на Надзорния съвет на НЗОК и зам.-министър на здравеопазването д-р Бойко Пенков. По повод на днешното заседание на надзора, на което директори на РЗОК представят бюджетите на лечебните заведения, той каза, че от документацията на част от тях изникват някои въпроси. „Докато работя в МЗ, гледам движение на документи. Някой открива втори адрес, друг закрива. Един открива нови отделения, нови клиники, някъде пък премахват нещо. Има една вътрешна миграция на колеги от болница в болница и от район в район. И ми направи впечатление, че това някак си не е отразено в бюджетите. Например целият екип на проф. Тимчева излезе от онкологията. Част от него отиде в болница „Сердика”, част от него, заедно със самата проф. Тимчева, отиде в „Надежда”. Нормално е много пациенти да отиват при тях за помощ. Добре, но като гледам сега бюджета за онкология, за лекарства на проф. Тимчева, той не е мръднал. Все едно, че тя работи в болницата от вчера, а не е там от вчера, тя е от една година. И се правим, че не знаем, че целият й онкологичен екип е там. Знаят го всички. Само директорът на районната каса явно не е разбрал още, че е там и не е предвидил средства”, описа ситуацията д-р Пенков. Той попита какво се случва, ако огромен брой пациенти, които разчитат на проф. Тимчева, отидат при нея и болницата фактурира тази дейност. „Касата няма да я плати ли? Защо си крием главите в пясъка като щрауси”, заяви надзорникът. Той добави, че подобни ситуации има на много места, но все пак явлението не е масово. 
 
Ако оплакванията на директорите за несправедливо разпределени пари се потвърдят, това ще доведе до поредния хаос в системата на здравеопазването, тъй като някои лечебни заведения просто няма да могат да смогнат да работят с по-малко пари.
 
През първите три месеца от бюджетната година те работят по старите правила, според които им се плаща всяка реално изработена дейност, включително и надлимитната, след проверка. Така днес се оказа, че болниците са надвишили прогнозните си бюджети за декември, януари у февруари със 114 млн. лв.
 
Междувременно влезе в сила новата методика, според която на болниците ще се дадат до 95% от изработеното през 2014 г. Това своеобразно наказание на болниците беше наложено заради обвиненията от страна на ръководството на касата за огромни свърххоспитализации. Бяха цитирани дори цифри от порядъка на 300% надвишаване на лимитите при болници за рехабилитация, например. В същото време обаче директорите на големите университетски болници, които имат най-много пациенти, обявиха, че нарастването на хоспитализациите е едва до 5%, което е нормалното за цяла Европа.
 
В крайна сметка се оказа, че за да не се надвишат финансовите рамки по новата методика и за да се изпълнят условията на старата за плащане на надлимитната дейност, лечебните заведения ще трябва да работят с по-малко пари от предварително заложените месечни разпределения от месец март до края на годината. От Надзорния съвет на НЗОК са пресметнали, че за оставащите месеци до края на годината лечебните заведения ще трябва да получат с около 7% по-малко от планираното.
 
Впрочем, в началото на февруари председателят на Надзорния съвет на НЗОК и зам.- министър на финансите Кирил Ананиев беше запитан дали заради надлимитната дейност болниците ще получат много по-малко пари до края на годината от заложените 95%. Тогава той отговори, че това едва ли ще се случи и прогнозира, че може би ще става въпрос за около 92 до 95% от изработеното от миналата година. Надзорникът уточни, че това ще зависи от факта колко нови болници има и колко са новите дейности на вече съществуващите лечебни заведения.
 
Прогнозата на зам.-финансовия министър се оказа погрешна. Остава въпросът как ще работят болниците с близо 12% по-малко от миналогодишните си пари, след като ще получат до 88%, а може и по-малко. Източници на Zdrave.net дори твърдят, че някои болници ще получат до 80 на сто от изработеното през 2014 г. Знае се, че близо толкова са парите, които една по-малка болница отделя за заплати. С какви пари ще се лекува при това положение? Ясно е, че няма как да се намалят заплатите на медиците, тъй като това означава те да напуснат лечебното заведение, което пък ще доведе неговото затваряне. Не бива да се забравя и фактът, че държавни и общински болници дължат общо близо 400 млн. лв. на доставчици, като просрочените суми са за над 100 млн. лв. Как с орязан бюджет една болница ще се издължи на доставчиците, не е ясно.
 
Напрежение предизвиква и забавянето на десетки милиони левове от страна на НЗОК за болниците. Става въпрос за това, че и до ден днешен от касата не са платили надлимитната дейност за декември – около 20 млн. лв., които трябваше да бъдат дадени на лечебните заведения в края на февруари. Закъснението в случая е от един месец, а обяснението от страна на надзорниците – старото ръководство на касата се е забавило да внесе документацията в Надзорния съвет. Възможното оправдание в случая е неразборията около изтичането на мандата на д-р Румяна Тодорова и спорът може ли тя да подписва документи или не. В случая подобно оправдание обаче не би тежало особено, заради факта, че в края на февруари бяха разписани и съответно безпроблемно заплатени парите за лекарствата. Така се оказа, че за пореден път средствата за медикаменти бяха поставени на привилегирована позиция пред тези за болниците. Които от своя страна ще имат тежката задача да се справят с хаоса, породен от новата методика за плащане.