Противно на тезата, че „няма как да стане по-лошо здравеопазването в България“, институциите демонстрират обратното. Това се казва в отворено писмо на Сдружение „Клуб млад онколог“. Отговорността за лечението и живота на пациентите с онкологични заболявания тежи все повече единствено върху лечебните заведения и лекарите, а официалните институции не определят докъде стига отговорността им за лечението на пациентите с онкологични заболявания, посочват онколозите.
Според тях приетите ограничения за финансов лимит в сравнение с миналата година, както и неостойностяването на лекарската и сестринска дейност ще доведат до невъзможност за лекуване на всички пациенти, които биха имали нужда от съвременно лечение. „Чрез въвеждането на лимити се гарантира спазването на финансовата рамка и бюджета на НЗОК, но се поставя дължимата на пациентите медицинска помощ в зависимост от бюджета на НЗОК и неговото месечно разпределение, а не в зависимост от здравните им нужди. Лекарят следва да се съобрази с две противоречиви обстоятелства - от една страна потребностите от животоспасяващо лечение на пациентите с онкологични заболявания и в същото време "определен лимит на медицинските дейности”, който не може да бъде надвишен“, се посочва в писмото.
„Изправени сме пред ужаса да казваме на пациенти, че лечението им е скъпо и болницата не може да го осигури поради финансов лимит, въведен от НЗОК“, отбелязват от сдружението и изтъкват, че това неминуемо ще създаде огромно напрежение в отношенията между лекарите, отношенията лекар-пациент, както и между самите пациенти.
„Следва официално да се заяви докъде стига отговорността на институциите към лечението на онкоболните. Смятаме, че трябва да бъдат изготвени ясни правила: ако държавата няма пари и не може да осигури финансов ресурс за своевременното лечение на всички пациенти, това да бъде официално заявено и да бъде изготвена стратегия, която да определи колко и кои пациенти да лекуваме и колко и кои да бъдат включени в листа на чакащите. Смятаме, че лечението на болните с онкологични заболявания не трябва да бъде забавяно поради описаните до момента финансови ограничения. За нас, българските лекари от Клуб Млад Онколог, пациентите са равни и определянето на тяхното лечение става само на базата на медицински критерии. Поставени сме в позиция да избираме кого да лекуваме и кой има право на живот, а това е избор, които българският медицински онколог не може и не желае да прави“, пишат лекарите.
В писмото, публикувано на страницата на ЦЗПЗ, се казва още: „Човешкият живот няма цена, а от нас се иска на практика да лекуваме съобразно недостатъчния и стриктно определен финансов ресурс, като се ограничи броя на лекуваните пациенти със злокачествени болести или изборът за тяхното лечение да стане основно финансово мотивиран. Световната тенденция е ежегодното увеличаване на честотата на пациенти с онкологични болести и няма как тяхното лечение да бъде адекватно с въвеждане на редуциращи лимити спрямо предходни години.
Приоритет за нас е грижата за българския пациент с онкологични болести и ние искаме той да продължи да се лекува добре. Проявяваме разбиране, че икономическата ситуация в България е трудна, но не смятаме за редно лекарите да бъдат поставяни пред подобни избори! Не смятаме, че имаме право да определяме кой ще живее и кой не, кого да лекуваме и кого не! Не желаем пациентите, да се страхуват дали ще има лекарство този месец за тях!
Категорично смятаме, че българският онкопациент има същите права както и тези в останалите европейски страни.
Крайно време е да се предостави възможност на българският лекар да работи това, за което е учил, а именно - лечението на болните.“
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.