„Изискването болниците да се издължават на фирмите по договорите с тях до 60 дни, след което ги очакват лихви за всеки неизплатен лев, ще доведе до нови финансови затруднения за лечебните заведения. За това предупреди вчера пред "Труд" юристът Асен Георгиев от Българския пациентски форум“, пише днес вестникът.

„Както "Труд" алармира в неделя, болниците паднаха в нов финансов капан, защото често здравната каса бави плащанията им с месеци, съответно лечебните заведения не могат да се издължават, а за това вече ще плащат на фирмите наказателни лихви. Така те ще затъват още повече в дългове“, твърди изданието.БолнициИма риск някои от болниците да не могат да осигуряват необходимите медикаменти или консумативи за пациентите си и да търсят друг начин за набавянето им. А именно - чрез искане на пари от болните за избор на екип или чрез други доплащания, предупреждава още Георгиев. „Той добави, че новото изискване е заради евродиректива, но у нас плюсът може да се превърне в минус заради абсурдите на здравната система например това, че болниците плащат на фирмите, когато могат, тъй като здравната каса им бави парите“, допълва ежедневникът.

 

По същата тема в „Капитал Daily“ четем: „Срокът от 60 дни за разплащане между клиниките и доставчиците до момента е бил почти непосилен за първата страна и вероятно ще създаде проблем. (…) Основните приходи на клиниките са от здравната каса и те би трябвало да вместят дейността в тях. Проблемът обаче са наследените задължения на клиниките към доставчиците им. Най-големите чакащи плащания са към дистрибуторите на медикаменти и медицински изделия. Досегашните договори с тях се сключваха по ЗОП и един от основните критерии на болниците беше отложеното плащане, като в някои случаи то е за над една година. Сега клиниките ще трябва да се пренастроят да сключват нови договори и да се издължат в рамките на 60 дни.“

Ежедневникът пише още: „Много по-кратки срокове от сегашните за разплащане между здравната каса, лекарите, аптеките и болниците и съответно между медиците и техните доставчици. Това са основните промени в сектора на здравеопазването, които влизат в сила с поправките в Търговския закон, приети от отиващия си парламент. (…) Според новия ред здравната каса като държавна институция трябва да започне да се разплаща със своите партньори - общопрактикуващи лекари, специалисти, лаборатории, стоматолози, аптеки и болници, в срок от 30 дни от представянето на отчета или фактурата.“

„Стандарт“ ни запознава с нова кандидатура за поста на здравния министър в служебния кабинет. „Горещият стол в здравеопазването е един от най-обсъжданите. За поста здравен министър като много вероятен се говори за доц. Георги Паскалев, бивш ректор на Медицински университет Пловдив. Известен хирург по обща и гръдна хирургия в Пловдив, той 8 години успешно управлява висшето учебно заведение и положи доста лични усилия да върне чуждестранните студенти да учат медицина в Града под тепетата. Има и много международни контакти“, четем в ежедневника.

„Монитор“ пък ни разказва за пореден случай на насилие над медици. „В петък и събота разгневени роднини на починали нападнаха медици от Спешния център в Благоевград. Лекарите се разминаха без сериозни наранявания благодарение на намесата на полицията“, информира изданието.

„В съботния ден около 21 часа в спешното нахлули роднини на 43-годишния Румен Д., починал минути преди това у дома си, който се намира близо до болницата. Роднините налетели на бой на дежурните, защото по техните думи трябвало да обясняват половин час на телефон 112 колко е тежко състоянието на Румен Д., а той междувременно издъхнал у дома си от инфаркт. Била извикана полиция, която отблъснала нападателите“, разказва публикацията и допълва: „Подобен скандал се развихри и в петък, когато след подобен разговор с диспечер на телефон 112 в дома си почина от инфаркт 59-годишният Крум Михайлов-Таламбака. Тогава синът му удари с юмрук в лицето управителя на благоевградската болница Красимир Михайлов. Преди години Таламбака беше дясната ръка на разстреляния подземен бос Васил Горчев-Кьоравия.

Поради многото фалшиви повиквания на тел. 112, чиято централа е в София, на дежурните телефонистки им се налага подробно да разпитват търсещите спешна помощ и така се забавя тръгването на линейката към пациентите.“

В коментарен материал вестникът пише: „Българските лекари носят много. Носят на работа и неадекватно към труда и отговорността им за човешкото здраве и живот заплащане. Носят на вътрешноболнични инфекции и липса на персонални застраховки професионален риск.

В последно време, оказва се, българските лекари носят и на бой. От две-три години нашенецът, когато е недоволен от професионализма на своя доктор, запретва ръкави и се саморазправя с него така, както той си знае.“ И още: „Едно от малкото смислени неща, което ръководството на Българския лекарски съюз не само поиска, но и направи реални стъпки за постигането му, бе в Наказателния кодекс да бъде дефинирано понятието "допустим медицински риск", както и да бъдат разписани санкциите за юридическите и физическите лица, когато той бъде надвишен. Засега обаче въпросът с формулировката остана на трупчета.“