За една година цените на много от лекарствата, отпускани без лекарско предписание, са се увеличи до три пъти, обяви по време на днешното заседание на обществения съвет към МЗ зам.- председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков. Това бе потвърдено и от председателя на Българския фармацевтичен съюз Мирослав Ненчев. Като причина за увеличението беше посочено, че притежателите на разрешение за употреба на редица лекарства са увеличили цените на тези медикаменти, за да компенсират намаляването на цените на заплащани от НЗОК препарати. „Ако продължават нещата така, скоро и най-евтиното лекарство ще го купуваме за двуцифрена сума в лева”, прогнозира д-р Шарков.
Мирослав Ненчев пък заяви, че едва ли ще има ново покачване на цените, тъй като те вече са постигнали доста сериозна висота. Според него повишаването на цените показва цялостната несъстоятелност на лекарствената политика, водена до момента.
„Една държава ако остави всичко да зависи от производителя, много жалко за тази държава. Ние казахме още миналата година, когато се орязаха надценки за търговците на едро и дребно, че единственият начин да се намалят цените за пациентите е чрез намаление на ставката на ДДС, едно по-действено договаряне между НЗОК и производителите и най-после след три години бездействие комисията, която трябва да следи цените в референтните държави, да започне да си върши работата”, каза той.
На днешното заседание на обществения съвет бяха обсъдени предложения в наредбата за работата на Националния съвет по цени и реимбусиране. От БЛС и БЗС заявиха, че настояват техни представители да участват в съвета като наблюдатели. Те изразиха недоволството си от това, че досега са имали право на участие в старата комисия за цени и реимбурсиране и че при създаването на съвета квотата им е била отнета. Според тях одържавяването на тази дейност е голяма крачка назад в лекарствената политика. От двете съсловни организации заявиха, че тяхното присъствие в съвета ще гарантира пълна прозрачност в работата на новата институция и че ще се гарантира и липсата на лобизъм от страна на чиновниците за определени фармацевтични компании. Представителите на БЛС и БЗС също така отбелязаха, че в съвета трябва да има и представители на НЗОК, защото все пак те са тези, които плащат за въпросните лекарства. Пациентските организации пък заявиха, че би било хубаво при определянето на реимбурсацията на лекарствата да се търси и пациентска експертиза.
На днешното заседание е било обсъдено и изваждането на Гърция от списъка на държавите, с които България се реферира. Като причина за това предложение бе посочено, че в южната ни съседки често стават фрапантни греши при публикуването на цените на медикаментите в Държавен вестник. В резултат на това на притежателите на разрешителни за употреба се налагало да обжалват цифрите и минавали месеци преди те да бъдат коригирани. От пациентските организации предложиха Гърция да бъде заменена с Белгия.
Зам.- министърът на здрвеоапзването Лидия Нейчева заяви, че министерството ще анализира всички направени предложения и след това вероятно ще направи промени в наредбата. Тя не се ангажира с никакви срокове кога ще се случат евентуалните промени.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.