Основният проблем на българското здравеопазване е, че болниците се състезават за пари, а не на тема медицина. Това каза в интервю за bTV председателят на Столичната колегия на БЛС проф. Милан Миланов. По думите му, заради подобна конкуренция има неправилно разпределение на обществените пари между лечебните заведения. „Когато в далаверата разпределение на средства по болниците участват бившият УС на БЛС и Надзорният съвет на НЗОК, и там разговорите се водят „На моята болница толкова, на твоята толкова”, то тогава тези неща излизат много бързо наяве. Вижда се абсолютно неправилното разпределение на обществения ресурс”, коментира той, като добави, че не е работа на Лекарския съюз да участва в разпределението на парите.
Проф. Миланов също така отбеляза, че лекарите са объркани от информацията, която излиза през последните дни от касата за дефицита в нейния бюджет. Той отбеляза, че се споменават различни цифри като 200 млн. лв., 50 млн. лв., 30 млн. лв. Според него не бива да се хвърлят в пространството някакви цифри преди да бъдат анализирани данните за последното тримесечие. Той припомни, че през този период болниците работят по нови условия и затова е необходимо да се знае какви са разходите, какъв е потокът на пациенти, кои пътеки са по-засилени.
Бившият министър на здравеопазването д-р Стефан Константинов пък каза, че никой в касата не дава ясен анализ къде има преразход – в кои болници и в кои региони. Той отбеляза, че се знае само, че разходите нарастват по две направления – лекарствата и болничното лечение. Според него на този фон не е добре да се говори за намаляване на цени на клинични пътеки. По думите му, това е неадекватна мярка.
Запитан дали приватизацията на болниците би намалила разходите в този сектор д-р Константинов изказа съмнение, че ще има много желаещи инвеститори. Той отбеляза, че в днешно време е много по-лесно да си направиш чисто нова болница със съвременно строителство, отговарящо на всички изисквания, отколкото да вземеш една стара сграда. „Не виждам, с много малки изключения, кой инвеститор би тръгнал да купува държавна болница”, добави той.
Проф. Миланов пък коментира, че приватизацията на болниците е правилният вариант за справяне с проблема, но уточни, че става въпрос за приватизация на дейности, а не на сгради. Той напомни, че тази мярка е била заложена още при старта на реформата през 2000 г.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.