Депутатите от парламентарната здравна комисия приеха на второ четене промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Гласуването протече почти без дебати, като депутатите от ГЕРБ отхвърлиха абсолютно всички предложения за отпадане на параграфи на колегите си от „Коалиция за България” Мая Манолова и д-р Евгений Желев, които впрочем не присъстваха в залата. Отхвърлени бяха и всички предложения за изменение на текстове, направени от народния представител от "Атака" Цвета Георгиева.
Кратка дискусия имаше основно около два от параграфите. Първият от тях засягаше контрола на работата на помощник-фармацевтите в аптеките. Тук Цвета Георгиева отбеляза, че текстът „помощник-фармацевтът може да извършва всички дейности по чл. 219 ал. 1 под контрола на магистър-фармацевта” не означава задължително присъствие на магистъра в аптеката. Тя отбеляза, че това може да се тълкува, че контролът може да се извършва по телефона или „Скайп” и предложи в закона да се запише, че той става при задължителното присъствие на магистър-фармацевта.
Думата бе дадена на представители на съсловната организация на бакалавър-фармацевтите, които изказаха становище, че няма нужда магистърът да присъства в аптеката, за да оказва контрол. Те напомниха, че в редица малки населени места в аптеките работят само бакалавър-фармацевти. От Българския фармацевтичен съюз обаче изказаха точно противоположното мнение и напомниха, че въпросните помощник-фармацевти, които работят сами в малките населени места нямат право да продават лекарства по лекарско предписание.
В крайна сметка тази точка от закона бе приета, така както беше формулирана първоначално от съставителите на промените от МЗ. От този параграф депутатите премахнаха обаче следващата точка, според която нефармацевтите могат да продават хранителни добавки, козметични и санитарно-хигиенни средства под контрола на магистър-фармацевт.
Втората по-сериозна дискусия възникна при обсъждането на текста, с който към министъра на здравеопазването се създава Комисия по цените и реимбурсиране на лекарствата. Тук отново бяха изслушани становищата на присъстващите в залата представители на неправителствени организации. Теодора Захариева от Български пациентски форум се възмути, че в комисията не са включени пациентските организации. Тя изрази тревогата си от факта, че всички депутати апелират за прозрачност, но нито един от тях, включително и от опозицията, не са предложили промяна между двете четения, с която да вкарат пациентските организации в комисията. От името на неправителствения сектор тя настоя това да бъде направено. Подобни бяха и думите на председателя на БФС Мирослав Ненчев, който попита защо в комисията има представители на БЛС и на БЗС, но няма представители на фармацевтите.
Веднага след тези изказвания депутатът Цвета Георгиева предложи в комисията да бъде включен по един член на БФС и на пациентските организации. Предложението й бе отхвърлено от народните представители на ГЕРБ, които гласуваха „Въздържал се”
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.