Кампанията на китайските власти за разнищване на мащабните злоупотреби и корупционни практики в здравния сектор е ударила продажбите на международните фармацевтични гиганти, разказва агенция Reuters. През последните месеци властите в азиатската държава започнаха сериозни разследвания на дейността на компаниите (както чуждестранни, така и местни) в различни сектори на индустрията, като фокусът върху здравния е особено силен.
Мащабни разследвания
Най-сериозни разкрития засега излязоха за GlaxoSmithKline (GSK). През юли британската фармацевтична корпорация беше обвинена, че от 2007 г. насам е прехвърлила 3 млрд. юана ($488 млн.) на над 700 туристически агенции и консултантски къщи. Те са действали като посредници, раздавайки подкупи на официални лица, медицински институции и лекари, за да повишат пазарните цени на лекарствата на GSK, продавани в Китай, и така да увеличат печалбите й.
Местните органи разследват още френската компания Sanofi и германската Bayer. Разкрития бяха публикувани и за швейцарската Novartis, подкупвала доктори в над 200 болници в страната, за да промотират нейните лещи и очни импланти или за фиктивни „клинични проучвания". Бивш служител на американската Eli Lilly разкри пред журналисти, че фирмата е раздала 30 млн. юана ($4.9 млн.) на лекари, за да предписват нейните продукти.
Засилените проверки хвърлят светлина върху високите цени на лекарствата в Китай, който се опитва да осигури универсален достъп до здравни услуги за своето население. Предизвикателството е сериозно, тъй като според изчисления на консултантската агенция McKinsey държавните разходи за здравеопазване ще се утроят от $357 млрд. през 2011 г. до $1 трлн. през 2020 г. Именно тези прогнози правят страната силен магнит за производителите на фармацевтични продукти и медицинско оборудване от целия свят.
Ефектът върху компаниите
Вследствие на засилените проверки мултинационалните компании усещат спад в продажбите на своите лекарства . Най-тежък удар е понесла GSK. Експерти от индустрията очакват през третата четвърт на годината ръстът на нейните продажби да се свие рязко или дори да премине в спад. За сравнение, през второто тримесечие на 2013 г. продажбите на британския гигант в Китай се увеличиха с 14% спрямо същия период от миналата година.
Друг ефект от разследванията е силното намаляване на посещенията на представители на фармацевтичните фирми в болниците. От една страна, лекарите, които в миналото са посрещали в кабинетите си средно по 10-ма търговски представители на ден, сега са наплашени от извършените арести и все по-често отказват всички подобни визити, за да не бъдат хванати в крачка. От друга страна, самите компании предпочитат да действат предпазливо.
„Мултинационалните корпорации орязаха почти всичките си маркетингови дейности. Някои дори казаха на екипите си по продажби да си останат у дома или да си вземат отпуски", обобщава Саймън Ли, генерален мениджър на консултантската агенция Kantar Health, специализирана в здравния сектор. Дистрибутор, работещ с различни глобални фармацевтични производители, който отказва да бъде назован, изчислява, че тази година общият ръст на продажбите им се е свил до около 8-10% в сравнение с около 20% за 2012 г.
Източници от индустрията споделят, че усилията на властите за изкореняване на корупционните практики ще срещнат сериозни трудности, тъй като докторите са свикнали с подкупите и ги приемат като бонус към сравнително ниските си заплати. „Фармацевтичните компании просто ще намерят начин да заобиколят правилата. Някои са били хванати, тъй като са използвали един или малко на брой посредници, така че в бъдеще просто ще преминат към много посредници или ще намерят друг начин да прехвърлят парите", коментира управленски кадър от китайски филиал на чуждестранен производител на лекарства . „Докато лекарите не спрат да взимат рушвети, нищо няма да се промени."
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.