Българският лекарски съюз може да не подпише национален рамков договор със здравната каса и за 2014 г., ако в проекта няма никакви съществени промени, каза вчера за „Преса" шефът на съсловната организация д-р Цветан Райчинов. Преди месец той беше оптимист, но сега вече е загубил надежда, че в здравния сектор ще се реализират съществени реформи.
„Ако няма в проекта за договор нещо полезно за пациентите и за лекарите, какъв е смисълът да го подписваме", твърди д-р Райчинов. По-добре да си караме по тези правила.
За тази година обаче БЛС също няма рамков договор с касата и това затруднява финансирането на някои нови дейности, тъй като в такъв случай действат правилата от старото споразумение.
Лекарският съюз очаква в рамковия договор да има повисоки цени на някои клинични пътеки.
На 13 септември съсловната организация ще се срещне с ръководството на НЗОК , за да научат с какъв ресурс ще разполага здравната каса догодина и какви са намеренията за разпределянето му. В момента около 2 млн. души, които си плащат здравните осигуровки, издържат 2/3 от от цялото здравеопазване. БЛС настоява държавата да изпълни ангажиментите си и да плаща здравните вноски на осигурените от нея лица в пълен размер. Само за децата трябвало да се доплащат годишно още 330 млн. лв., за да се покрият разходите по лечението им, твърди Райчинов. Като се прибавят и другите групи осигурени, сумата стига 500 млн. лв., които не влизат в здравната система.
Вноските за здраве за около 4 млн. души в момента се поемат от държавата. Райчинов смята, че държавните служители, военни и полицаи могат да си плащат част от осигуровката, както всички останали работещи. Той обаче е песимист, че управляващите ще пристъпят към такова решение на въпроса.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.