НЗОКОчаква се през тази година властта да предприеме реформи в здравното осигуряване.

В понеделник "Стандарт" ви запозна с идеите, които се тиражират у нас, както и с моделите, наложени по света. Днес даваме думата на специалистите и техните виждания за реформата.

Стига монопол на касата

Проф. Цекомир Воденичаров, декан на Факултета по обществено здраве в МУ-София

Реформата на здравната система минава през промяна на здравноосигурителния модел и по-точно - през пълната демонополизация на НЗОК. България отдавна се е отказала от модела "Бевъридж" и няма как да се върнем сега към него. Ние обаче пропуснахме и момента, в който можехме да въведем допълнително задължително осигуряване. Той беше преди 10 г. Тогава можеше да се каже, че НЗОК не покрива всичко и 2% или 3% от вноската да се дадат на втория стълб. Сега обаче единствената възможност е пълна демонополизация на НЗОК. Холандия е типичен представител на подобен модел, а предимствата му са много:

1. Дава се право на избор за хората.

2. Създава се реална среда на конкуренция, което подобрява качеството на услугата.

3. Застрахователните компании се превръщат в партньор на държавата и допълнителен източник на финансиране.

4. Дава се възможност за допълнителни доходи на медицинските специалисти чрез втори договор, който им плащат дружествата.

5. Създава се възможност за преструктуриране на здравната мрежа чрез публично-частни партньорства между дружествата и болниците.

6. Отговорността ще се сподели между държавата и застрахователните дружества.