Със 151 гласа „за”, 1 „против” и 5 „въздържали се”, на 14 юли 2010 г. Народното събрание избра Десислава Атанасова за председател на парламентарната комисия по здравеопазване. Новината дойде изненадващо, защото до последно се очакваше поста да се заеме от Даниела Дариткова.
„Летящ старт”
„Не съм лекар по образование и това е прецедент. За първи път юрист заема поста председател на здравната комисия и мисля, че за първи път жена го заема в новата история на парламента. На 31 години съм. Работила съм като юрисконсулт в русенската болница, преди това в областния диспансер за психични заболявания също като юрист. Била съм общински съветник от партия ГЕРБ преди да ме изберат в Народното събрание. Това е”. Така самата Атанасова представи себе си преди по-малко от две години.
С днешна дата юристката от Русе е на път да положи клетва като министър на здравеопазването, а премиерът Бойко Борисов обяви, че очаква от нея да влезе с „летящ старт” в министерството, разтърсено от тежки скандали. Преди дни Борисов отрече да има намерения да прави Десислава Атанасова министър и обясни, че това би било понижение спрямо сегашния й пост. Премиерът обаче явно е размислил и в това няма изненада, като се има предвид, че скамейката му с резервни кадри е доста къса – няколко души на ГЕРБ в здравната комисия, някои от които успяха да се компрометират в предишни скандали. Така логично дойде изборът му с Десислава Атанасова като министър на здравеопазването, а досегашната й заместничка Даниела Дариткова най-вероятно ще оглави парламентарната комисия по здравеопазване.
„Десислава Атанасова е единствената, която може да влезе веднага в работата като председател на Комисията по здравеопазване в парламента”, каза днес пред журналисти министър-председателят. И добави, че е имал колебания дали да избере нея или председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова, но в крайна сметка преценил, че Атанасова може да влезе с летящ старт в министерството, без да губи време.
Десислава Атанасова ръководеше заседанията на здравната комисия с умерен тон и умееше да балансира, което вероятно е наклонило везните в нейна полза при избора й за министър. Самата тя все още е пестелива в изказванията си какво ще предприеме на новия пост. Засега се знае, че Атанасова ще подкрепи предложенията на опозицията за създаване на анкетна комисия за лекарствената политика. Твърди, че имала и конкретни идеи за промени в подзаконовата нормативна уредба, с които да паднат цените на лекарствата, така че ефектът да се усети от потребителите в рамките на месец. Освен това бъдещият министър възнамерява да обърне внимание на специализацията на лекарите, да подготви законодателни промени за въвеждане на диагностично свързаните групи и да инициира обществен дебат за промени в Спешна помощ.
Диалогът - conditio sine qua non
„Консенсусна”, „диалогична”, „умерена” – това се оказаха най-често използваните думи от всички, помолени да коментират избора на Десислава Атанасова. Тези качества явно са на почит след непрестанните скандали на всички нива в здравеопазването през последните месеци.
„С Десислава Атанасова докато беше шеф на здравната комисия работехме много добре. Винаги е приемала становищата на БЛС, съобразявала се е с тях”, коментира председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов, който също като Атанасова идва от град Русе. Според него ако поведението й се запази същото и след встъпването на поста, министерството и съсловната организация ще работят добре. За целта обаче е много важно Десислава Атанасова да изгради добър екип, подчерта д-р Райчинов. Това означавало екип от заместник-министри, които познават добре системата, обясни той.
Няма никакъв проблем в това, че Атанасова е юрист, а не медик, смята председателят на Българския фармацевтичен съюз Мирослав Ненчев. „Въпросът е да работим добре и да може да изслушва хората”, отбеляза той. „Очакваме една среща в скоро време, на която да уточним какви ще са проблемите във фармацевтичния сектор и да набележим мерки и срокове за решаването им”, каза още председателят на съсловната организация на магистър-фармацевтите.
„Ако има нещо хубаво, което се случва в последните седмици, това е, че човек, който е в темата и е запознат с проблемите, ще оглави Министерството на здравеопазването”, коментира председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Борислав Миланов. Той сподели, че има позитивни впечатления от работата си с Атанасова в здравната комисия, а за в бъдеще диалогът ще е conditio sine qua non - условие, без което не може.
„Според мен е погрешно становището, че на върха на пирамидата на здравната система трябва задължително да стои медицински специалист. Напротив. В конкретния случай мисля, че е по-добре, защото освен всичко останало тук я има и малко по-различната гледна точка, в чисто прагматичен аспект би допринесла много бързо да се решат поставените въпроси”, смята д-р Миланов. По неговите думи, най-важното за новия министър ще е да погледне една крачка в бъдещето. „За разлика от други сфери на живота, на икономиката и въобще на нашето съществуване, в сферата на здравеопазването трябва да имаш ясната визия за няколко години напред. Именно това е – да се погледне в бъдещето, а аз мисля, че специално Десислава Атанасова има такива качества”, смята председателят на БЗС.
От Асоциацията на професионалистите по здравни грижи пък обявиха, че очакват новият министър на здравеопазването да реши отдавна поставените на вниманието на управляващите въпроси за условията на труд и достойното му заплащане, за да спре изтичането на добре подготвените ни кадри в чужбина. „Познавайки добре качествата на Десислава Атанасова, която като председател на парламентарната комисия по здравеопазване се прояви като особено диалогична и разбираща проблемите на съсловните и пациентските организации, ние изказваме своята подкрепа за нейния избор и се надяваме да работим заедно за провеждането на необходимите реформи в здравния сектор”, написаха от там в съобщение до медиите.
„В така създалата се ситуация, само година и половина преди края на мандата, Десислава Атанасова е може би един от най-удачните варианти от гледна точка на това, че като председател на здравната комисия тя е в течение на абсолютно всички вече започнали процеси. И това донякъде би могло да предотврати сътресенията, които се случват при всяка смяна на здравен министър”, коментира Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация. Според него няма причина да се предполага, че пациентските организации ще имат затруднения да работят с бъдещия здравен министър, защото винаги досега тя е отчитала позициите им по време на дискусии и при вземане на решения по важни въпроси. „Лично аз се надявам бързо да се случат най-спешните неща, особено в онкологията, довършването на процеса на прехвърляне на лекарствата от МЗ към НЗОК, и се надявам тя да намери сили и начин, и в крайна сметка да потърси консенсус от страна на общество, на съсловни организации и да начертае приоритети за оставащите година и половина”, каза още Хасърджиев.
Смяната на здравния министър е положителна стъпка и според Иван Димитров от Българския пациентски форум. Според него първото и най-важно нещо, което трябва да направи новия министър, е да изчисти средния ешелон от служители в здравното министерство и да сложи на тяхно място качествени експерти. Без тази стъпка здравеопазването ни няма да се оправи, смята Димитров.
„Временно изпълняващ длъжността министър”
Смяната на здравния министър се прие без фойерверки от опозицията. И въпреки че никой не разкритикува качествата на Десислава Атанасова, депутатите извън управляващата партия остават скептици, че влизането й на площад „Света Неделя” №5 ще реши проблемите в здравеопазването.
Лидерът на червените Сергей Станишев определи оставките на министрите Трайчо Трайков и Стефан Константинов като „необходими, но недостатъчни”. Съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов пък прогнозира, че реформите в здравната сфера няма да тръгнат и при четвъртия здравен министър на ГЕРБ.
А Лютви Местан от ДПС дори предложи структурни промени в Министерски съвет – постът „министър на здравеопазването” да се замени с „временно изпълняващ длъжността министър на здравеопазването”.
Според опозицията персоналните промени няма да решат проблемите в здравеопазването, защото няма разписани политики в сферата, които да бъдат следвани.
Според червения депутат и бивш здравен министър д-р Евгений Желев, ГЕРБ не разполагат нито с време, нито с достатъчно пари, за да осъществят реформи в сектора до края на мандата си. „Аз мисля, че ако не прави резки движения и ако не допуска грешни ходове, Десислава Атанасова би завършила мандата си. Но все пак има и какво да се направи, макар и малко. Само наредбата за специализациите да промени - и това ще бъде достатъчно”, коментира той. Иначе и според него Атанасова е добър вариант за министър, защото е консенсусна фигура и е наясно с основните проблеми в здравеопазването. „Тя не е с радикални виждания за някакъв тип реформи”, допълни Желев.
Личността на новия министър няма никакво значение, смята Нигяр Джафер от ДПС. „Сгрешена е здравната политика на това управление. Кризата в здравеопазването става все по-драматична. Част от тази криза са проблемите с лекарствата. Но липсата на визия, на ясна цел, на посока са основните проблеми и ние нямаме надежда, че Десислава Атанасова ще успее да се справи с тези проблеми в оставащата една година”, коментира депутатката.
Смяната на министъра – кризисен ПР на премиера
„Смяната според мен беше неизбежна, след всичко, което се натрупа последните месеци”, коментира д-р Цветан Райчинов. Според него д-р Стефан Константинов ще бъде запомнен като министър с безсмисления му отказ да потърси диалог и добри отношения с всички в системата. „Защо го направи – не мога да кажа, но според мен това му беше грешката: отказът от диалог, желание за самостоятелни действия, тръгване в една посока – отказ, тръгване в коренно обратната – отказ”, смята председателят на БЛС.
Мирослав Ненчев също не намери много ласкави думи за досегашния министър. „Многократно сме му изпращали писма и становища по редица въпроси. Срещал съм се няколко пъти лично с него. Но при всичките ни срещи неизменния му отговор беше, че си има ресорен заместник-министър, на който са делегирани съответни правомощия. Аз също не разбирам от много въпроси, но като ръководител на БФС съм длъжен да разбирам дотолкова, че да контролирам тези, които ги движат”, каза Ненчев.
„Ръководството на МЗ в сегашния си вид беше изчерпало възможностите си и д-р Константинов нямаше как да реализира идеите си”, коментира Иван Димитров от Българския пациентски форум. „Ще го запомним като човека, който подведе министър-председателя за много неща, включително закриването на фонда за трансплантации, с въвеждането на лимита за лечение на деца в чужбина и узаконяването на рекета, наречен „избор на екип”, каза още Димитров
„Единственото положително нещо, с което можем да запомним д-р Константинов, е битката му с тютюнопушенето”, коментира председателят на Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване Деница Сачева. „Не мога да се сетя за човек, който да харесва неговата политика, защото така и не разбрахме каква беше тя”, допълва Сачева. Според нея изборът на Десислава Атанасова за министър е бил единственият вариант за ГЕРБ, след като от там обявиха, че държат да излъчат свой член за поста.
Според Нигяр Джафер пък, смяната на здравния министър е просто кризисен ПР на премиера. „Бойко Борисов владее този похват. Нека да припомним, че Анна-Мария Борисова беше махната ден след като опозицията поиска вот на недоверие в сектор здравеопазване. Новите лица могат да поосвежат поувехналия имидж на една партия, но не могат да решат принципните въпроси”, коментира депутатката от ДПС.
100 дни толеранс
По неписано правило, всеки нов управленец има право на 100 дни толеранс. Такъв на практика за Десислава Атанасова няма да има – вместо тепърва да се запознава с обстановката, юристката ще трябва максимално бързо да пристъпи към реализиране на конкретни мерки. Иначе има опасност да се окаже, че половината мандат на ГЕРБ е преминал в опознаване на обстановката – поне за здравния сектор. Известно е, че партийното задание е първите й стъпки да са свързани с лекарствената политика. Извън това, в изявлението й от днес липсваше конкретика.
Като се имат предвид досегашните й медийни изяви обаче, може да се предполага, че Десислава Атанасова ще продължи да работи за въвеждането на диагностично свързаните групи. Още през юли 2010 г. тя лансира идеята за въвеждане на този начин на финансиране пред печатно издание. Вероятно е тя да насочи усилията си и към възможността за задържане на медицинските кадри у нас – такава заявка направи днес, същото е коментирала и през 2010 г.
Като председател на здравната комисия юристката обръщаше сериозно внимание и на проектозакона за защита правата на пациента, изработван месеци със съвместни усилия на политици и пациентски организации.
Това, което вероятно няма да се случи по отношение на цените на лекарствата, е те да бъдат фиксирани. На практика единствения въпрос, по който новият здравен министър се е изказвала остро и категорично, е точно този. Преди близо година тя определи фиксирането на цените на медикаментите като категорично неприемливо.
Сред другите теми, които Атанасова често засягаше в интервютата си, са електронната здравна карта, раждането и доплащането за екип.
Извън спорадичните мерки „на парче” обаче, пациенти и медици се надяват здравеопазването ни най-после да се сдобие с обществено приемлив дългосрочен план за развитие. Предстои да видим дали Десислава Атанасова ще се заеме с тази задача или ще предпочете да балансира страстите до следващите избори.
zdrave.net
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.