Причината е намалените със средно 20% бюджети на болниците за тази година.
Сред групата на недоволните в цялата страна скоро могат да се включат лекарите и пациентите, а причината е Националната здравноосигурителна каса. Проектодоговорите, които тя смята да сключи с лекарите и болниците, показват, че касата е решила да пести пари и да въвежда твърди лимити, въпреки че има по-голям бюджет от миналата година. Българският лекарски съюз (БЛС) и директорите на големи столични болници настояват парламентът спешно да разгледа искането им за оставката на управителя на касата Пламен Цеков. Според лекарите и пациентските организации неговите действия са причина за пълния хаос в работата на здравната система - все още няма подписани договори за тази година, бавят се плащанията, а бюджетите на клиниките са намалени средно с 20%, при положение че в самия бюджет на здравната каса има повече пари за лечение в болниците.Счетоводна гимнастика
На практика здравната каса е определяла проектобюджетите на болниците на база на прогнозните бюджети за 2012 г. и на пръв поглед излиза, че болниците получават повече пари.
Само че за разлика от предишните години през тази година НЗОК ще плаща по съвсем нова методика, която изработи, след като БЛС отказа да сключи Национален рамков договор с нея за медицинските услуги.
Докато досега болниците имаха право да получават повече пари, ако ги търсят повече пациенти, средно с 30% в посока плюс-минус и нямаха точна бройка пациенти, които да лекуват, сегашната методика е изключително рестриктивна.
Така се оказва, че на практика болниците са лекували по-висок брой пациенти и са получили много повече през 2012 г., но през 2013 г. ще трябва да се поберат в бюджети, средно с 20% по-ниски от тези, които са формирали през миналата година. Освен това клиниките имат спуснати и точен брой диагнози и проектобюджети, които не подлежат на обсъждане. На практика, ако лекуват повече болни и надвишат бройката, няма да получат повече пари от НЗОК , както досега. Напротив, пациентите трябва да бъдат пренасочвани към друга клиника.
Хаос в болниците
„По сега определените правила на 20 февруари „Пирогов" би трябвало да спре да приема пациенти поне за следващите три месеца. Ако те бъдат приети в този вид, това ще доведе до ограничение в приема на пациентите, особено на деца, конфликт между медици и пациенти заради отказан прием заради изчерпан лимит, 40% съкращение на персонала и заличаване на болницата от Здравната карта", коментира в писмо до институциите директорът на спешната болница доц. Стоян Миланов, който също настоява категорично условията за договаряне да се променят, а управителят на касата и целият й надзорен съвет незабавно да подадат оставка.
„Болниците са заковани в определен брой диагнози, не разполагат с никаква възможност за управление на средствата си и това унищожава всички стимули за работа", допълни д-р Цветан Райчинов, председател на БЛС.
„Поставени сме в ситуация, в която имаме средно с 25% по-малко средства и бройки пациенти, които можем да приемем. Нашата
болница например извършва 36% от мозъчните операции сред 22-те неврохирургии в България. Сега се оказва, че ако през 2012 г. сме извършили 750 краниотомии (операция с отваряне на черепа), по новия бюджет сега можем да направим 567. След това ще се окажем в ситуация да кажем на пациентите да си търсят друга клиника, независимо че са ни избрали - така убиваме конкуренцията, игнорираме избора на пациентите и гарантираме работа на другите колеги с бюрократичен, а не с пазарен механизъм", коментира д-р Дечо Дечев, директор на университетска болница „Св. Иван Рилски".
Управителят на здравната каса се избира от парламента, а надзорният съвет се излъчва от правителството, работодателските, синдикалните и пациентските организации. От лекарския съюз изтъкнаха, че в сектора трябва да се внесе спокойствие и въпросът да бъде разгледан приоритетно от парламента. „Лечебният процес на практика е блокиран от изцяло лимитираната дейност на всички нива и е въпрос на дни избухването на непредвидима реакция и в медицинските среди", отбелязва д-р Райчинов.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.