Католическа Ирландия одобри с огромно мнозинство либерализирането на един от най-строгите закони за абортите в Европа, показва екзит-пол на проведения вчера референдум. За отмяната на конституционната забрана върху абортите са гласували с 68% срещу 32%, според анкета сред 4000 гласоподаватели, извършена от социологическата компания Ipsos/MRBI за в. "Айриш таймс ".
В момента нероденото дете в Ирландия има същите права на живот както и майка му, а аборт се позволява в много редки случаи. Те обаче не включват забременяване след изнасилване, кръвосмешение или рискова бременност.
Поради тази причина масово ирландките, които искаха да абортират, правеха това в британски клиники.
Според обсъжданите промени в законодателството прекъсване на бременността ще може да се прави в първите 12 гестационни седмици, както и след 24 седмица, но при извънредни обстоятелства.
Осмата поправка бе приета с референдум през 1983 г. Тя поставя знак за равенство между майката и плода и забраняваше аборт при практически всички обстоятелства. Въпросът е толкова важен за ирландците, че гласуваха дори онези от тях, които работят или живеят в чужбина.
Католическата църква се обяви срещу отмяната на поправката с довода, че легализирането на абортите е директен път към разрешаването на евтаназията. Противниците на абортите се опасяват също, че промяната на конституцията може да доведе до изчезването на хора със синдрома на Даун, както се случи в Исландия, където се правят аборти почти в 100% от случаите с признаци на този синдром в ембрионите.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.