Фармацевтите също се възпротивиха на търговете за лекарства в болницитеТе предложиха скъпоструващите медикаменти да преминат изцяло към НЗОК

Фармацевтичните организации също се разбунтуваха срещу намерението на Министерството на здравеопазването да прехвърли провеждането на търгове за скъпоструващи лекарства към болниците. Те изпратиха писма със своите становища до здравното министерство.

Институцията предложи вместо един централизиран търг за тези медикаменти, презназначени предимно за онкоболни и хора на хемодиализа, да се провеждат над 20 такива. Досега търгът се организираше от здравното министерство, от март 2011 г. по новата процедура те ще се провеждат в болниците, в които се лекуват страдащите от тези заболявания. Пациентските организации алармираха миналата седмица, че това допълнително ще утежни процедурата, като ще наложи различни цени за един и същ медикамент. От здравното министерство пък се аргументираха, че промяната се прави в услуга на болните, които по този начин щели да получават лекарствата си навреме.

Ответна реакция

Българската генерична асоциация и асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители у нас (ARPharM) подкрепиха пациентските организации. В писмото си до министерството ARPharM пише, че промяната няма да подобри ситуацията със скъпоструващите лекарства, а напротив, ще се "прибавят нови проблеми, специфични за болничния сектор - неефективност, задлъжнял ост към доставчиците. Лечебните заведения у нас и сега имат над 150 млн. лв. дългове само към дистрибуторите на лекарства. Изпълнителният директор на ARPharM Деян Денев и председателят на организацията Илиана Паунова посочват още, че проблемите

с търговете идват от спецификата им като такива, а не от това кой ги провежда. "Всеки търг на лекарства означава предварително определяне на количества - практика, която води до презапасяване с определени медикаменти и недостиг- на други", пише още в писмото на ARPharM. Българската генерична асоциация пък се опасява, че новата процедура ще доведе до сривове в системата на снабдяване със скъпоструващи медикаменти, защото нито болниците, нито дистрибуторите, нито производителите са готови да провеждат над 20 търга.

Евентуален изход

И двете организации предлагат колкото е възможно по-скоро скъпоструващите медикаменти да бъдат набавяни чрез реимбурсен модел, а не чрез тръжна процедура. Това означава, че тези лекарства трябва да преминат за финансиране към НЗОК и да достигат до пациента чрез аптеките към болниците. 

Източник: в. "Пари"