Roche спира разработката на лекарство срещу рак на белия дроб заради слаби резултати.
Конкуренцията на генеричните лекарства намалява печалбите на големите компании.
Големите фармацевтични компании са изправени пред нарастващ натиск да представят на пазара нови медикаменти, шито да заменят продуктите им с изтичащи патенти и да им дадат конкурентно предимство пред по-евтините генерични лекарства. Тази седмица плановете на един от световните лидери в този сектор - Roche Holding, получиха тежък удар, след като независима комисия препоръча прекратяването на тестовете на ново лекарство за лечение на рак на белите дробове заради липса на достатъчно добри резултати. Анализаторите очакваха лекарството, което е достигнало последния етап на тестове, да осигури големи печалби за компанията в бъдеще, тъй като възможностите за терапия на този вид заболявания са ограничени, отбелязва Reuters.
Разочароващи резултати
В понеделник швейцарската компания заяви, че третата ваза на тестове на лекарството onartuzumab, предназначено за някои видове недребноклетъчен рак на белия дроб, не е показала „клинично значима ефективност". Проучването е трябвало да установи дали новият медикамент, наречен още MetMab, приеман заедно с лекарството tarceva, дава по-добри резултати, отколкото при пациенти, приемащи само tarceva. „Тези резултати са разочароващи, тъй като са нужни нови възможности за пациентите с рак на белия дроб, който е най-честият и смъртоносен вид рак в световен мащаб", заявява доктор Сандра Хорнинг, главен медицински директор на Roche, отговаряща и за разработката на нови продукти. „Ние оставаме ангажирани с борбата против рака на белия дроб и провеждаме няколко изследвания в тази насока", заявява тя.
Компанията заявява, че ще направи оценка на данните от изследването. Спирането на тестове, достигнали толкова късна фаза, е необичайно. Третата фаза на тестове с пациенти е последната, преди медикаментът да бъде представен на регулаторите за одобрение.
Анализаторите очакваха MetMab да е голям успех за Roche, която е най-големият производител на лекарства за рак в света. Разработката му бе съществена част от програмата за представяне на ново поколение лекарства, които да заменят старите медикаменти, които се конкурират с по-евтините генерични и биоподобни медикаменти. Наскоро Roche се оказа от разработката и на други лекарства, включително такива за висок холестерол и диабет. През миналия месец Roche обяви по-малък от очакваното дивидент за акционерите си, което доведе до спекулации, че компанията възнамерява да използва значителните си парични резерви за нови придобивания, което се превръща в тенденция за целия сектор.
Без рецепта
Същевременно друг фармацевтичен гигант - Pfizer, се опитва да наложи на щатския пазар версия на един от най-успешните й продукти - лекарството за регулиране на холестерола lipitor, която се продава без рецепта. Компанията трябва да преодолее голяма доза скептицизъм сред пациентите, макар някои лекари да приемат възможността за продажба на такива медикаменти, пише Wall Street Journal.
Наскоро компанията започна клинични тестове с 1200 пациенти, измерващи сами нивото си на холестерол и приемащи новата версия на lipitor. В момента медикаментът и генеричните му алтернативи се предоставят само срещу рецепта. Очаква се изследванията да приключат до края на годината, след което Pfizer ще поиска от регулаторите да разрешат продажбата на лекарството.
Продажбата без рецепта на lipitor може да помогне на Pfizer да върне част от позициите си на пазара, които бяха загубени след излизането на по-евтини генерични алтернативи след 2011 г. Продажбите на lipitor спаднаха до 2.3 млрд. долара през миналата година спрямо почти 13 млрд. през 2006 г. Според анализаторите от Goldman Sachs новата версия на lipitor може да генерира годишни приходи от 1 млрд. долара. Щатската компания все още не е обявила каква ще е цената на новия продукт. Цената на генеричните версии варира от 50 цента до 5 долара за хапче.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.