Три от четири фармацевтични компании смятат, че индустрията е в стратегическа криза, показват данни от ново проучване, цитирано от PharmaTimes. Въпреки че Топ 10 компаниите са увеличили продажбите си с около 13% през 2009-2010 г., печалбите им са паднали с почти 4% или с около 34 млрд. евро, сочат данните в доклад на Roland Berger Strategy Consultants.
В Европа и САЩ фармацевтичните пазари са в стагнация заради засилващ се ценови натиск, регулаторни промени, изтичане на патенти и затягане на изискванията за достъп. Освен това, въпреки че разходите за изследвания и развитие (R&D) са скочили с 80% през последните 10 години, броят на новите продукти, които влизат в употреба, е спаднал с 43%. В резултат почти половината от компаниите, включени в проучването, смятат че възвращаемостта на инвестициите в R&D е повече или по-малко негативна, пише в доклада.
В него се допуска, че е възможно да се потърси изход от тази ситуация в разрастващите се нови пазари, сред които попадат Бразилия, Китай, Индия и Русия. Докато световният фармацевтичен пазар ще нараства средно с 4,5% годишно до 2016 г., ръстът на новите пазари се очаква да достига около 12%. Според анализаторите, това се дължи на нарастващата покупателна способност на населението в тези региони, все по-многобройната средна класа и развитието на медицината, поради което търсенето на лекарства нараства. Затова не е изненада, че много фармацевтични компании насочват вниманието си към т.нар. нови пазари.
Все пак авторите на доклада отбелязват, че общовалидна стратегия не съществува и съветват фирмите да обмислят и планират стратегически действия в няколко потенциални посоки.
Първият подход залага на нови продукти за развитите вече пазари. В миналото маркетинговите и търговски активности бяха ключови за постигане на устойчив ръст на продажбите чрез иновативни решения. Рестриктивните здравни политики в много държави и повишените изисквания на пациентите обаче сега принуждават компаниите да се фокусират върху развитието на иновативни продукти, които носят добавена стойност за потребителите.
Следващият подход е свързан с вече установените продукти на развитите пазари. Поради ожесточената конкуренция и ценовата чувствителност на потребителите, фармацевтичните производители трябва да търсят възможност за намаляване на производствените разходи. Това може да стане с аутсорсинг на дейности или прехвърлянето им в държави с по-ниски разходи.
На трето място, докладът предлага лансиране на нови продукти на нови пазари, където повишаването на приходите води до ръст на търсенето. Авторите му все пак отбелязват, че за да е успешно, навлизането на нови продукти на даден пазар трябва да е съобразено със специфичните пазарни условия и изисквания от страна на пациентите.
Четвъртият подход е свързан с установените вече продукти на новите пазари. Фармацевтичните производители могат да използват тези продукти, за да повишат влиянието и репутацията си в тези държави. За целта обаче те отново трябва прецизно да анализират възможностите и изискванията на конкретната ситуация и да излязат със специфична за всеки отделен случай стратегия.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.