Една аптека на 10 000 души население, предлагат от аптечната камараДа се въведе аптечна карта на базата на географска и популационна квота – това е едно от предложенията за законодателни промени, които бяха оповестени на специална пресконференция на Националната аптечна камара вчера. Според браншовата организация тази мярка ще доведе до подобряване на качеството на обслужването, особено в малките населени места. Процесът следва да стартира с въвеждането на ясни ограничения, като на територията на едно населено място трябва да има не повече от 1 аптека на 10 000 души население, убедени са в НАК. Според тях в селищата, където населението е под този праг, също трябва да се даде възможност за разкриването на аптека, а там където квотата вече е надхвърлена, да се наложи мораториум върху разкриването на нови аптеки. Заварените аптеки да продължат да съществуват, докато броят им не спадне сам до ризписаната норма в аптечната карта, предлагат още от НАК, като в допълнение намират за удачно и още едно ограничение -  минимум 500 метра отстояние между съществуваща и новооткриваща се аптека.

Административната процедура по разкриване на аптека трябва да бъде  прехвърлена от държавата, в лицето на МЗ, на съсловната организация на магистър-фармацевтите, която да води публичен регистър на издадените разрешения, посочи още председателят на камарата маг.фарм. Антон Вълев. Навлизането на фалшиви дипломи за завършено висше фармацевтично образование извън България налага строго регламентиране кой има право да упражнява професията на територията на страната ни, изтъкна още Антон Вълев и допълни, че това е причината НАК да предложи въвеждането на сертификационен изпит пред комисия на съсловната организация.

Фиксиране на единни държавни цени за всички лекарствени продукти е друго предложение на браншовата организация. Ако то се приеме, ще бъде пресечен т.нар. “лекарствен туризъм”, при който хората са принудени да търсят аптеки, предлагащи медикаменти на по-ниски цени в други населени места, е становището на фармацевтите от НАК. В тази връзка те смятат още, че подобна мярка би пренасочила конкуренцията от ценовата сфера към сферата на фармацевтичните услуги, а това неминуемо ще доведе до повишаване на тяхното качество – компетентна консултация на пациентите, експертно присъствие и добро отношение.

Категорично заставаме зад идеята всички аптеки да бъдат свързани с електронната система на НАП, защото така ще се пресекат много злоупотреби, ще излязат на светло и онези аптечни заведения и търговци на лекарства, които сега са в зоната на сивата икономика, убедени са още от камарата.

От НАК обявиха още, че ще участват в предстоящите национални протести на фармацевтите, защото категорично не могат да се съгласят с наложените законови промени, които дават право на нефармацевти да работят в аптеки.