Здравеопазване„Одобрение и финансиране в размер на 12 млн. лв. за въвеждането на национална информационна система в здравеопазването получи служебното правителство. Така от средата на тази година в болници, аптеки, специализирани кабинети, НЗОК и РЗОК ще заработи единна електронна система, или т.нар. електронно здравеопазване – до тази информация ще има достъп и самият пациент“, четем днес в „Труд“.
 
 
„На практика с това ще отпадне необходимостта от досегашните сини здравни книжки - цялата информация за болния, за неговите лекуващи лекари, изследвания и рецепти, ще бъде налична в електронен вариант. За всички участници в лечебния процес единният софтуер ще е достъпен чрез индивидуален сертификат за всеки. Той ще има защита на принципа на електронното банкиране“, продължава публикацията.
 
„Задание за софтуера на тази система вече е разработено. То беше внесено в Министерството на здравеопазването преди две години, но досега отлежаване, неглижирано от екипа на бившия министър Петър Москов.“ Това обясни пред „Труд“ д-р Николай Болтаджиев, председател на Националното сдружение на частните болници, който е и част от работната група на заданието. По думите му въвеждането на единна електронна система ще осигури контрол от страна на пациента на всички нива в системата на здравеопазването - финансов, лекарствен, административен контрол; информацията ще е на едно място; ще бъде въведена електронна рецепта, което ще улесни пациента, както и работата на джипитата и фармацевтите; ще бъде интегрирана и електронна здравна карта“, пише още изданието.
 
„Няколко са вариантите за неин носител - издаване на отделна пластика; поетапно поставяне на чип при подновяване на изтичащите лични карти; магнитна лента на европейската карта (така ще отпадне и нуждата от ежегодното й преиздаване)“, допълва ежедневникът.
 
Няколко издания се спират на обществената поръчка на МЗ за ваксини. „Капитал Daily“ пише: „Няма да има дефицит на най-проблемните за имунизационния календар ваксини през последните години - петвалентните и шествалентните продукти, с които се имунизират бебетата и децата. Това потвърдиха от Министерството на здравеопазването. Според информация на „Капитал“ от фармацевтичните компании за двете ваксини са подадени по две оферти - на двата световни концерна производители -GlaxoSmithKline и Sanofi Pasteur.“ Вестникът допълва, че процедурата по шест от осем обявени позиции в търга за ваксини е прекратена, тъй като производителите не са подали оферти.
 
„Става въпрос за поръчката за имунизационния календар, която д-р Петър Москов обяви в последния ден на управлението си, преди да предаде поста. Тя е на обща стойност 27.3 млн. лв.“, припомня вестникът.
 
„Най-голяма част от поръчката е за петвалентни и шествалентни ваксини - срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиолимелит, хемофилус инфлуенце тип Б, както и срещу хепатит В. Поръчката за петвалентната ваксина е 180 хил. броя, а за шествалентната - 214 хил. броя.
 
След като научи за поръчката, служебният министър на здравеопазването Илко Семерджиев коментира, че въпреки част от условията, които могат да откажат компаниите, няма да я спре. Причината е, че тя е много закъсняла и по принцип дозите за имунизационния календар е трябвало да бъдат качени на търг не през януари, а още през октомври миналата година, за да не се получават дупки в имунизационния календар“, четем още в ежедневника.
 
Печатът отразява и историята на мъж, чакащ за бъбречна трансплантация, който при донорска ситуация отстъпи реда си на момче. Сега самият той има спешна нужда от помощ. „Мъж от Пещера, отказал бъбречна трансплантация в полза на дете, се нуждае от помощ, съобщи за „24 часа“ съпругата му Кери Моллова. Ахмед Моллов от 7 г. е включен в листата на чакащите за бъбречна трансплантация. Състоянието му било сравнително добро заради спазването на строга диета, но напоследък рязко се влошило“, разказва изданието.
 
„Преди 5 г. ни извикаха в Александровска болница в София за трансплантация заедно с още трима нуждаещи се, защото имаше донор със съвместимост. На Ахмед му поставиха въпроса би ли се отказал от реда си за трансплантация, защото има нуждаещо се дете, и той веднага, без да се колебае, се съгласи“, разказва съпругата му.
 
С времето обаче състоянието на мъжа й се влошило. Той вече е неподвижен без чужда помощ. Прегледан е от професор от Истанбул, който му дал пълни уверения, че ще се възстанови изпяло след трансплантацията. Донор ще бъде съпругата му Кери“, четем още във вестника.
 
„В понеделник двамата си направиха пълни изследвания в Пазарджик и Пловдив и резултатите са добри. При прегледа при кардиолог в Пазарджик обаче са открити смущаващи нарушения на сърдечния ритъм на Ахмед и той е настанен в интензивния сектор на болницата. „За трансплантацията са нужни 23 хил. евро, ние имаме около 10 хил. лв. Молим хората да ни помогнат за останалите пари“, апелира Кери Моллова“, пише още вестникът.