Застаряващото население и намаляването на работната сила в България ще доведат до сериозен ръст на финансовите разходи на държавата, в това число и на тези за здравеопазване. Това е обявил регионалният директор на Световната банка за Централна Европа и балтийските държави Питър Харолд, по време на среща с министъра на финансите Симеон Дянков. Думите му са цитирани днес във вестниците  „Капитал Daily”, „24 часа” и „Труд”. Изданията цитират изследване на Световната банка, според което работоспособното население в България ще се свива по-бързо, отколкото в която и да било друга част на света до 2050 г., като спадът ще бъде с около 45% след по-малко от 40 години.

В същото време в. „България днес” отбелязва изказване на Симеон Дянков, който е заявил, че иска реформи в социалната и здравната система с участието на целия парламент и социалните партньори. В здравеопазването реформа никога не е имало, казва той. Затова и даваме повече пари, а хората са все недоволни, добавя финансовият министър. Дянков - Здравеопазване

Впрочем повечето днешни издания наблягат на друго изказване на Дянков, което няма пряка връзка със здравеопазването, но е хубаво да се знае, понеже чертае светло бъдеще за всички българи. "В следващите 4-5 г. средният българин ще е по-богат от средния грък. Застигането на западноевропейците може да стане в следващите 10 г.", прогнозира финансовият  министър.  

На фона на Дянковия оптимизъм обаче изпъква новината от в. „Всеки ден”, която нови заглавието „Лекари без заплати от 4 месеца”. Става въпрос за медиците от Центъра за кожно-венерически заболявания в Хасково. Според информацията за август, септември и октомври персоналът трябва да получи около 55 000 лв. „С всеки изминал месец положението става все по-зле, алармираха от ръководството. Освен неизплатените заплати, центърът е натрупал и 90 000 лв. задължения към доставчици. Това са пари за отопление - главно за нафта, за лекарства, доставка на храна, общински данъци и др. Годишно разходите на здравното заведение са около 200 000 лв. От здравната каса месечно постъпват едва 14-18 000 лв. Недостигът на средства вече е причина лекари да напускат, а скоро няма да има никакъв медицински персонал, алармират от ръководството”, се казва в статията.

„Лекуваме се свободно в ЕС от 2013 г.” С това заглавие излиза в. „Земя”. Изданието обяснява, че тази възможност е заложена в директива на Еврокомисията, с която ще бъдат съобразени законодателствата на страните-членки. „Това едва ли ще доведе до по-масово използване на здравните услуги в страни, където здравеопазването е по-приветливо към пациентите”, коментира обаче авторът на статията и напомня, че нашата здравна каса ще възстановява само тази сума, която е предвидена за съответната манипулация в България. „Ако например искате да се оперирате за поставяне на ортопедична протеза или премахване на тумор, касата дава 1500 лева според договореностите в Националния рамков договор. Това са 750 евро, а в Германия, например, същата операция струва 6000 евро. Разликата от 5250 евро е за сметка на българския пациент. Освен това цялата сума трябва да се заплати първо на място, а след това да се чака възстановяване на парите от здравната каса.”, се обяснява в статията.