„Касата намали цените на медицинските изделия, но на някои места напълно символично. Това показват резултатите от договарянето на фонда, които са публикувани на страницата й. С 48 лева например пада цената на най-простата сърдечна клапа, която НЗОК ще покрива. Така вместо 3600 лв. занапред касата ще брои 3552 лв.“, информира днес „Стандарт“.
Публикацията допълва: „Преди известно време обаче "Стандарт" публикува фактура, в която цената с ДДС на тези клапи е 2800 лв. Според кардиохирурзи цената на друга част от клапите - рингове, е около 1200 лв., касата обаче смята да ги плаща на 2000 хил. лв. В същото време цената на биологичните клапи за сърце е дори по-висока от 3600 лв., колкото ще дава фондът. Общественият ресурс обаче няма да се пренасочи, за се повиши тяхната реимбурсация и да не доплащат пациентите.“
Почти всички печатни издания отразяват интервюто на здравния министър д-р Андреева от вчера, част от тях се спират основно на думите й, свързани с лекарствата. „Здравният министър Таня Андреева призова НЗОК да намали парите за лекарства.
"Това, което трябва да се направи, е да се намери баланс. Никъде по света 60% от бюджета на здравната каса не се дава за лекарства“, заяви Андреева“, цитира „Монитор“.
„Възможно е НЗОК да спре да плаща за някои медикаменти, което ще рефлектира на цената им за крайния потребител. Това ще стане, ако бъде променен моделът за заплащане на лекарства, които касата покрива изцяло или частично. Вчера за пореден здравният министър д-р Таня Андреева даде заявка за промяна в методиката за плащането им, заявявайки, че никъде по света 60% от бюджета на касата не се използва за лекарства, както това става у нас“, пише „Телеграф“ и допълва: „Какви точно изменения ще бъдат предприети по отношение на лекарствата все още не е ясно. Най-вероятно обаче ще се върви към промяна в процентите на реимбурсация от страна на НЗОК, тоест отстъпката, която касата прави спрямо медикаментите, определени в Позитивния лекарствен списък. Чрез нея болните плащат по-малко или изобщо не заплащат за някои плачи. "В списъка от години само влизат медикаменти, същевременно не се премахват такива, които вече са сочени за неефективни, въпреки че на пазара има нови продукти с по-малко странични ефекти", обясни Андреева, цитирана от БиТиВи. "Въпреки това се налага НЗОК да заплаща за всичко", изтъкна здравният министър. Тя посочи, че това вече се е променило и списъкът се изменя един път годишно, като в него влизат само тези лекарства, които са преминали задълбочено тестване и клинични проучвания. Андреева подчерта, че трябва да се направи анализ на това за какви лекарства се плаща и поясни, че вече са готови регистрите за онкозаболяванията и диабета, които ще внесат яснота по въпроса за броя на болните.“
Изданието пише още: „От пациентската общност не закъсняха с критиките към идеята за промяна в методиката на плащане на медикаментите. "Ако идеята е да се орязват парите за лекарства и тези средства да бъдат насочени към болничната помощ, това е безумно", заяви за "Телеграф" Иван Димитров, представител на пациентската общност в Надзора на НЗОК. По думите му по този начин много пациенти ще бъдат принудени да заплащат непосилни суми за медикаменти.“
„Труд“ пък пише: „Проблемът с дефицита на здравната каса ще се реши след оптимизации и законови поправки, според които болниците няма да се наказват, ако са свършили повече работа в сравнение с предишни периоди. Това заяви вчера здравният министър д-р Таня Андреева пред Би Ти Ви. Промените за стабилизиране на здравеопазването вече са изработени и до есента трябва да бъдат приети. След като те се приложат, до края на годината ще спрат течовете в системата, срещу които години наред не са предприемани никакви мерки.“
И още: „Нека да не се набива впечатление, че има някакъв проблем между здравното министерство, касата и лекарите", каза още д-р Андреева. Тя обаче не е съгласна с изказвания на представители на НЗОК, че болниците източват бюджета й. "През последните 10 години лечебните заведения станаха двойно повече, а ресурсът на касата не се променя, затова е нормално да не стига", посочи още министърът. Също така било нормално, когато все повече средства отиват за медицински изделия, да не стигат тези за болнична дейност.“
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.