Европейски парламентПредставители на Европейската комисия се оплакаха в понеделник, че законодателството, регулиращо продажбата на тютюневи изделия, много бавно се придвижва в Европейския парламент заради усиленото лобиране на цигарените производители, съобщи Reuters. Европейската директива за тютюневите изделия призовава за задължителен текст и предупредителни снимки, които да покриват 75% от предната и задната част на опаковките. Освен това тя предвижда забрана на продажбата на цигари със специфични аромати, като мента и канела например, и недопускане на хибридни електронни цигари с малко тютюн в тях. Целта на законодателството е борба с тютюнопушенето сред младите и намаляване броя граждани на ЕС, които всяка година умират от свързани с това заболявания.

Първо гласуване

На 8 октомври 750-местният европарламент ще гласува дали да позволи директивата да продължи напред по законодателната процедура с преговори по предложенията, или да допусне допълнителни поправки. Шестнадесет здравни министри от страни от ЕС призоваваха в петък парламента да започне възможно най-бързо преговори с правителствата на държавите членки, за да е окончателно готово новото законодателство до края на годината.

Във вторник ще се състои първото гласуване на поправките по предложението, а парламентът ще реши дали да започне преговори с правителствата. Ако той отхвърли евентуални разговори, за да има повече време за поправки - например намаляване на предупредителните изображения и надписи по опаковките от 75 на 50% от площта, това означава, че ще бъдат предизвикани още закъснения и че директивата няма да бъде финално одобрена още около година, ако не и повече, отбелязва Reuters.

Обяд и вечеря

Тютюневи производители бяха остро разкритикувани от редица политици и дипломати заради мащаба и интензивността на лобирането им срещу директивата. Според изтекли документи от Philip Morris, до които Reuters има достъп, лобистите й са провели над 250 срещи с евродепутати, най-вече консервативни, за да обсъждат законодателството.

Евродепутатът и съпредседател на групата на Зелените Ребека Хармс обвини Philip Morris, че е похарчила около 1.5 милиона евро за обеди и вечери в рамките на лобистката им кампания. От компанията отхвърлиха твърдението и заявиха в прессъобщение, че всъщност за 2012 г. е дала между 1 и 1.25 милиона евро за защитаване на интересите на фирмата пред европейските институции. Неотдавна Би Би Си цитира изследване, според което тютюневата индустрия официално дава в Брюксел за лобиране около 5 млн. евро годишно.

Интензивно лобиранеобяснява още, че гласуването на директивата, първоначално планирано за началото на септември, е било отло жено заради интензивно лобиране обсъжданията да бъдат преместени за следващата година, когато Гърция поема ротационното председателство на ЕС. Хармс е шведският й колега Карл Шлистер твърдят, че евродепутати са написали поправки, съвпадащи с искания на цигарения бранш, включително намаляване на ограниченията за нови продукти като електронните цигари (за тях се предвижда да се продават само в аптеки срещу рецепта, срещу което пък са производители от електронния сектор). От индустрията искат също да не може директивата лесно да се пренаписва, след като влезе в сила.

Учредената през лятото Българска асоциация на търговците на тютюневи изделия (БАТТИ) също се бори срещу директивата и иска да се включи в международни кампании. Сдружението е на собственици на малки търговски обекти и малки вериги, които са извън кръга на „Булгартабак", обявява се за защита правото на избора на потребителите и смята, че по-строг режим ще остави без работа хиляди, заети в сектора. Освен това, доколкото България е близо до страни, в които новите правила няма да важат, новите правила биха осигурили огромен и гладен пазар за контрабандна стока.