80% от хората в развитите страни се обръщат за помощ първо към д-р Гугъл. Тази статистика без съмнение е шокираща, но само на пръв поглед. Драматичните промени в информационната среда на съвременния човек и бурното развитие на информационните технологии неизменно промениха взаимоотношенията между лекари и пациенти.
Какви са последиците от тази промяна и как ще се отразят те върху развитието на системите на здравеопазване? Неслучайно в света все повече се налага понятието дигитална медицина, такава дисциплина вече се преподава и във водещи медицински университети в Западна Европа. През миналата учебна година д-р Александър Симидчиев проведе първият за страната ни обучителен курс в тази област, сега подготвя неговото второ издание.
Това бе поводът да поканим д-р Симидчиев за интервю по темата за бъдещето на дигиталната медицина у нас. Що е то дигитален лекар и дигитален пациент, разширяват ли се границите на понятията в това поле, къде в целия пейзаж се вписва мобилната медицина – на смартфоните и таблетите, навлизаме ли в ерата на „остойностеният Аз” – „the quantified self”, каква е ролята на електронното пациентско досие и как могат да бъдат опазени данните, които то съдържа?
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.