АптекиПарламентът защитава корпоративни интереси и пренебрегва пациенти и магистър-фармацевти, твърдят от Българския фармацевтичен съюз в писмо до медиите. Повод за него са приетите вчера от парламентарната здравна комисия на второ четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, с които се разреши аптеките да работят без присъствието на магистър-фармацевт. От съсловната организация явно визират текста, според който „помощник-фармацевтът може да извършва всички дейности по чл. 219 ал. 1 под контрола на магистър-фармацевта”. Контролът обаче не е задължително да означава в присъствието на магистър-фармацевт, коментираха вчера депутати. Според БФС, възможността аптеката да работи без присъствието на магистър-фармацевт ще доведе до реален риск за пациентите и до случаи на отпускане на продукти, които пряко застрашават живота и здравето им.

От БФС отбелязват още, че управляващите не приеха и исканията на националните пациентски организации и на съсловната организация на магистър-фармацевтите техни представители да участват в Комисията по цени и реимбурсиране. По този начин Народното събрание, въпреки острите критики на представителите на Българския фармацевтичен съюз и на пациентски организации, е изключило гражданското общество и публичното начало от органа, който определя кои лекарства и на каква цена се заплащат от средствата на обществото и държавата, тълкуват решението от БФС. Според съсловната организация, това няма да доведе до подобрение на разкъсваната от скандали здравна система и ще ограничи достъпа на здравноосигурените лица до лекарствени продукти и фармацевтични грижи.

„На следващо място, парламентът не прие предложенията за ограничаване на вертикалните корпоративни структури от производители-търговци на едро-търговци на дребно на пазара на лекарства и не създаде необходимата гаранция за реалното приложение на изискването едно лице да не притежава повече от 4 аптеки. Известно е, че посоченото ограничение се заобикаля и в момента т.нар. аптечни босове притежават вериги от по над 100 аптеки”, се казва още в съобщението.

От БФС заявяват, че приетите промени са поредната стъпка от последователната политика на предходното и сегашното управляващи мнозинства към създаване на един дерегулиран фармацевтичен пазар, на който има производители и търговци с господстващо положение. „Корпоративните лобита за пореден път показаха своята надмощна позиция спрямо министерство на здравеопазването и кръгове от народни представители”, пишат до медиите от БФС.

Според съсловната организация, с приетия закон Народното събрание утвърждава тенденцията за ликвидиране на малкия и среден бизнес във фармацевтичния сектор. Последиците от действията на управляващите ще бъдат легитимиране на структури с господстващо положение, които ще диктуват условията за достъп до лекарства за държавата и обществото, прогнозират от там.

„БФС няма да се примири с усилията на управляващите за затваряне на независимите аптеки и принизяване ролята на високообразованите специалисти. Ние ще продължим да отстояваме позициите си в защита правото на пациентите на достъпни и с гарантирано качество фармацевтични грижи”, се казва още в писмото.